A A+ A++

08.05.2020r. 18:28

Międzynarodowa Korporacja Finansowania Rozwoju USA (DFC), która zarządza funduszem na rzecz walki z ubóstwem w krajach rozwijających się, zasygnalizowała chęć zniesienia zakazu wspierania projektów jądrowych argumentując, że dostęp do przystępnej cenowo i niezawodnej energetyki ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego.
DFC stwierdziła w oświadczeniu, że z zadowoleniem przyjmuje zalecenie raportu Grupy Roboczej ds. Paliw Jądrowych powołanej przez rząd, aby usunąć zakaz DFC dotyczący finansowania projektów energetyki jądrowej w krajach rozwijających się.

Zgodnie z oświadczeniem “Dostęp do niedrogiej i niezawodnej energetyki jest niezbędny, aby kraje rozwijające się mogły rozwijać swoje gospodarki”.

Lista oficjalnych rekomendacji Grupy Roboczej ds. Paliw Jądrowych przesłana do prezydenta Donalda Trumpa z zeszłego miesiąca zawierała argument, że USA muszą sprzedawać technologie energetyki jądrowej za granicą i walczyć z wpływami takich krajów, jak Chiny i Rosja, których korporacje wspierane przez państwo stały się dominującymi dostawcami na świecie.

DFC ma zakaz finansowania elektrowni jądrowych zgodnie z jej “Deklaracją o ochronie środowiska i polityce społecznej”, która obejmuje ograniczenia dotyczące energetyki jądrowej. Zabrania ona wspierania handlu materiałami promieniotwórczymi, “w tym reaktorami jądrowymi i ich częściami”.

DFC może wspierać projekty energetyczne, obejmujące źródła odnawialne, w tym wiatr, energię słoneczna, energię geotermalną i wodna, w wyłączeniem energetyki jądrowej.

W marcu 2019 r. Prezes i Dyrektor Generalny Instytutu Energii Jądrowej M.Korsnick powiedziała, że DFC musi mieć możliwość wspierania projektów w dziedzinie energetyki jądrowej, ponieważ kraj walczy o nadrobienie zaległości i utrzymanie konkurencyjności w tym sektorze.

Maria Korsnick powiedziała, że USA potrzebują znacznych inwestycji i odważnej polityki, aby utrzymać swoją pozycję światowego lidera w dziedzinie bezpieczeństwa, technologii i operacji jądrowych.

Zauważyła ponadto, że prawie dwa na trzy reaktory budowane są na całym świecie s przez Chiny lub Rosję. “Kraje te dokonują ogromnych inwestycji, powiększają swoją flotę krajową i rozwijają nowe technologie” – powiedziała.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszy trening Barcelony. Piłkarze zachowywali bezpieczną odległość
Następny artykułJest postępowanie w sprawie kuriozalnego pozwu Żurka