A A+ A++

Deweloperzy aktualnie mierzą się z wieloma wyzwaniami. Zamiast na pobijaniu kolejnych rekordów sprzedanych mieszkań, deweloperzy skupią się raczej na zarządzaniu kosztami, cenami i tempem sprzedaży.

Autor: housemarket.pl 15 lutego 2022 08:33

Jak zapewnia Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży w Echo Investment mając na uwadze poziom dostępności działek, rosnące ceny materiałów i robocizny oraz potencjalne koszty dodatkowe związane ze spełnieniem wymogów Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, możemy spodziewać się dalszych wzrostów cen nieruchomości. Sporo niepewności na rynku wywołuje także wysoka inflacja. 

– Przeciwdziałanie inflacji będzie wiązać się prawdopodobnie z dalszym, stopniowym podnoszeniem stóp procentowych. W tej chwili ciężko przewidzieć jak często NBP będzie musiało sięgać po ten środek oraz do jakiego poziomu i w jakim czasie stopy wrosną. Można natomiast założyć, że na rynku nieruchomości jest jeszcze miejsce na podwyżki stóp – pod warunkiem utrzymania dynamiki wzrostu gospodarczego i wzrostu pensji – mówi Dawid Wrona.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Aktualnie stopa referencyjna wynosi 1,75 proc. Dla porównania w rekordowych pod względem sprzedaży nowych mieszkań latach 2016-2019, była na poziomie 1,5 proc. A w okresie rosnącego popytu lat 2013-2015, stopniowo spadała z 4 do 1,5 proc. Im wyższe stopy procentowe, tym niższa zdolność kredytowa nabywców oraz większa miesięczna rata do spłaty.

– Rynek pierwotny charakteryzuje się tym, że zdecydowana większość klientów inwestycyjnych kupuje lokale za gotówkę, a indywidualnych na kredyt. Tym samym zbyt wysokie stopy mogą spowodować zmianę struktury kupujących nowe mieszkania – większy udział na rynku pierwotnym będą mieć wówczas klienci inwestycyjni. Wzrost stóp procentowych może także odstraszyć część inwestorów krótkoterminowych, którzy nabywali mieszkania z nadzieją ich szybkiej i zyskownej odsprzedaży – wyjaśnia Dawid Wrona. 

Przedstawiciel Echo dodaje, że 2022 rok upłynie także pod znakiem ekologii i zrównoważonego rozwoju, które stają się coraz istotniejsze dla naszych klientów.

– Postanowiliśmy podejść do tego zagadnienia systemowo – stąd też publikacja pierwszego raportu odpowiedzialności w 2021 i szereg dodatkowych działań, takich jak akcja Echo-Łąka, w ramach której w kilku miastach powstaną barwne, antysmogowe i bioróżnorodne łąki kwietne czy nawiązanie współpracy z dotlenieni.org, dzięki której na terenie Łodzi zasadzimy ponad 1000 drzew – mówi Dawid Wrona.

Echo przygotowuje się też do wdrożenia systemu, który da klientom szczegółową wiedzę o tym jak powstawało, jakie jest i jaki wpływ na środowisko będzie miała eksploatacja osiedla, na którym chcą kupić mieszkanie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMrożone klopsiki nadziewane plastikiem. GIS ostrzega przed produktem spożywczym
Następny artykułHistoryczna chwila za nami – wystartował kapitalny remont historycznego dworca PKP w Rozwadowie.