A A+ A++

Deweloperzy badani przez NBP nie widzieli dobrych perspektyw dla rynku mieszkaniowego w 2023 roku – wynika z sondażu przeprowadzonego przez NBP w grudniu 2022 roku.

Deweloperzy nie widzą dobrych perspektyw w 2023 roku
/ Shutterstock

Deweloperzy, którzy wzięli udział w „Badaniu poziomu podaży z elementami popytu na rynku pierwotnym mieszkań w budownictwie wielorodzinnym„ przeprowadzonym przez Narodowy Bank Polski w listopadzie i na początku grudnia 2022 r., stanowili szacunkowo około 25 proc. firm deweloperskich inwestujących w projekty budownictwa wielorodzinnego w kraju.

48 proc. badanych oczekiwała spadku swojej rentowności sprzedaży w 2023 r. Możliwość utrzymania rentowności na poziomie z 2022 r. prognozowało 37 proc. ankietowanych, a 15 proc. oczekiwało jej poprawy.

“Utrzymywanie się przez kilka lat wysokiej koniunktury wpłynęło na pojawienie się wielu nowych podmiotów w branży, które nie wypracowały jeszcze silnej pozycji na rynku, a w okresie trudnej sytuacji mogą mieć problemy z utrzymaniem się na rynku” – napisał NBP w komentarzu.

NBP pisze, że po dwóch latach historycznie wysokich wyników sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym rok 2022 odznaczył się istotnym spadkiem kontraktacji oraz zakończył się znaczącą nadpodażą ofert, w tym wysokim udziałem niesprzedanej produkcji w toku i ostrożnym podejściem w rozpoczynaniu nowych inwestycji lub kolejnych etapów realizowanych projektów.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

NBP podał, że na koniec 2022 r. na nadpodaż lokali na rynku pierwotnym wskazało 76 proc. ankietowanych, w tym 48 proc. respondentów na znaczną przewagę podaży nad popytem.

NBP podaje, że sytuacja ekonomiczna zdecydowanej większości deweloperów mieszkaniowych na koniec 2022 r. utrzymała się na dobrym i stabilnym poziomie, głównie w grupie jednostek o dużym potencjale produkcyjnym z widoczną tendencją osłabienia się kondycji bardzo licznych mniejszych podmiotów.

map/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTartak i weksle PREMIUM
Następny artykułNorweg podejrzany o zabójstwo 26-letniej Polki trafi na obserwację psychiatryczną