Deutsche Bahn wozi coraz mniej pasażerów
28.06.2021r. 04:00
Koronakryzys coraz bardziej odbija się na statystykach pasażerskich Deutsche Bahn (DB). W pierwszych miesiącach roku z połączeń kolejowych skorzystało o połowę mniej osób niż rok wcześniej.
Według doniesień “Sueddeutsche Zeitung” w pierwszych miesiącach tego roku liczba pasażerów w transporcie dalekobieżnym Deutsche Bahn (DB) spadła o około 50 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. W kwietniu z usług DB skorzystało tylko 15,6 mln pasażerów.
Spadek o dobre 40 procent (do 278 mln podróżnych) odnotował także transport regionalny. Nieznacznie o 5 procent wzrósł jedynie transport towarowy.
Ze sprawozdania DB wynika, że słabe były również dane dotyczące punktualności. W maju w przypadku 80,8 procent połączeń jedynie cztery na pięć pociągów było punktualnych. To o pięć procent mniej niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego. W przypadku kolei towarowej na czas do celu dotarło tylko 73 procent pociągów, tj. o 13 procent mniej niż w roku poprzednim.
Jednocześnie, zgodnie z nową “strategią gotowości”, DB chce przy pomocy milionów euro lepiej zabezpieczyć się przed skutkami zmian klimatycznych. Dlatego najważniejszym priorytetem jest osiągnięcie przez DB do 2040 r. neutralności klimatycznej.
W tym celu wszystkie nowo zakupione pociągi dalekobieżne mają zapewniać stabilną temperaturę wewnątrz, a model ICE 4 ma być nawet przystosowany do temperatur zewnętrznych rzędu 45 stopni – informuje firma. W przeszłości wysokie temperatury zewnętrzne wielokrotnie powodowały poważne problemy systemów klimatyzacji w pociągach dalekobieżnych. Aby zapewnić stabilność systemów klimatyzacji, Deutsche Bahn wydaje rocznie średnio kilkadziesiąt milionów euro. Starsze modele pociągów poddawane są – jak zapewnia koncern – gruntownemu remontowi i wyposażane na nowo w systemy klimatyzacji. To samo dotyczy taboru w transporcie regionalnym oraz kolejki podmiejskiej.
źródło: Sueddeutsche Zeitung / DW
Transport w Polsce, transport w Europie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS