W sieci pojawiło się nagranie pokazujące użycie ukraińskich wyrzutni rakiet BM-21 Grad. Pomimo że historia tej broni sięga lat 60. XX wieku, to wciąż bardzo skuteczne i niezwykle groźne narzędzie, z którego korzystają obydwie strony zaangażowane w trwającą wojnę. Na filmiku można zobaczyć wystrzeloną z BM-21 Grad “zabójczą” salwę. Przypominamy, jakie możliwości ma ten system.
Nie tak dawno pojawiły się doniesienia, że Pakistan wciąż wspiera Ukrainę przekazując jej potrzebną amunicję. Informował o tym m.in. indyjski dziennik biznesowy “The Economic Times”. Powołując się na swoje źródła zaznaczał, że Islamabad wysyła ładunki do niemieckich portów. Następnie mają one trafiać do Polski, skąd są transportowane do Ukrainy. W jednej z takich przesyłek wysłanych z portu w Karaczi miało znajdować się 10 tys. pocisków do samobieżnych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych BM-21 Grad.
Ukraiński BM-21 Grad w akcji
Eksperci z OSINTtechnical przypominają, że Ukraina otrzymała sporą liczbę rakiet kal. 122 mm do systemu BM-21 Grad w różnych pakietach pomocy wojskowej. Przykładowo w grudniu 2022 r. Stany Zjednoczone ogłosiły przekazanie 50 tys. rakiet tego typu w ramach USAI (ang. Ukraine Security Assistance Initiative), czyli programu finansowania dla Ukrainy, który kontroluje amerykański Departament Obrony.
Jak już informowaliśmy BM-21 Grad to wyrzutnia rakiet kal. 122 mm radzieckiej produkcji. Kompleks bazuje na na zmodyfikowanym podwoziu Ural-375D (6×6), a jego kluczową częścią są rakiety umieszczane w 40 prowadnicach (po dziesięć w czterech rzędach). BM-21 Grad cieszy się sporym uznaniem ze względu na swój zasięg, celność, czy skutki, jakie wywołuje atak przy jego użyciu. System może dziesiątkować oddziały i zrównać z ziemią ostrzelane cele, w tym stanowiska ogniowe artylerii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZOBACZ TAKŻE: F-22 Raptor supernowoczesne myśliwce USA w Polsce
Warto zaznaczyć, że wyrzutnia jest w stanie wystrzelić salwę 40 pocisków w ciągu 20 sekund, a samo przygotowanie BM-21 Grad do ataku zajmuje około trzech minut. Przy użyciu standardowych wersji rakiet z głowicami odłamkowo-burzącymi (HE-FRAG) można atakować cele znajdujące się w odległości 20 km. Bardziej zaawansowane rakiety dają możliwość uderzeń w cele oddalone o nawet 30-40 km.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS