A A+ A++

Zimowy ogród nie musi być nudny i pozbawiony kolorów, kiedy śnieg pokryje trawniki i ścieżki w ogrodzie – tworzy się piękne tło i na wierzch wychodzą kolory uśpionej przyrody. Przydomowy ogródek może zachwycać nie tylko zimozielonymi iglakami, ale również krzewami i drzewami liściastymi, ich barwą oraz kształtem pędów, obecnością owoców i zasuszonych kwiatostanów.

Zimowe kolory i kształty pędów

Z bielą pierwszego śniegu wspaniale komponują się czerwone pędy derenia białego, odmiany o intensywnym czerwonym kolorze pędów doskonale współgrają z odmianami o żółtych gałęziach derenia rozłogowego. Wśród szarych drzew i krzewów miłą odmianą są brzozy o białej korze. Rośliny o nietypowych pędach cały swój urok ukazują właśnie w stanie bezlistnym, rzucają się w oczy poskręcane odmiany wierzb oraz leszczyn. Przykładem wierzby, która odmieni wizualnie zimowy ogród jest wierzba mandżurska o poskręcanych, złotawych pędach. Są drzewa, które przyciągają wzrok dzięki fakturze i kolorze kory, do tych roślin zalicza się platan klonolistny oraz klon strzępiastokory.

Zimowe kwiaty

Są rośliny, które kwitną, kiedy reszta gatunków w ogrodzie odpoczywa, są też takie, które zostawiają swoje kwiaty w formie zasuszonej na czas zimy i usuwamy je dopiero wiosną. Oczar to krzew, który zakwitnąć może już w grudniu, kwiaty pojawiają się na pędach w formie postrzępionych niteczek o kolorze żółtym. Zimowe róże to potoczna nazwa ciemierników, ich kwiaty pojawiają się już w lutym, mogą być żółte, różowe lub brunatne. Hortensje kwitną latem, ale warto nie ścinać kwiatów po przekwitnięciu, gdyż zasuszone pięknie wyglądają na tle śniegu. Jednym z piękniejszych krzewów, który kwitnie zimą jest wawrzynek wilcze łyko. Końcem stycznia na pędach pojawiają się drobne, fioletowe lub białe kwiatuszki, które przyciągają wzrok na długo. Leszczyna oprócz ozdobnych, poskręcanych pędów wydaje też długie, zwisające, żółte kwiatostany męskie. Mało popularną rośliną, która wydaje kwiaty w lutym jest zimokwiat wczesny. Kwiaty są żółte i wyglądem przypominają te rosnące na forsycjach. Dodatkowym atutem rośliny jest intensywny zapach kwiatów.

Kolorowe owoce na tle śniegu

Owoce, które rośliny pozostawiają na zimę to nie tylko przysmak ptaków, ale również obłędna dekoracja uśpionych ogrodów. Jedną z perełek ogrodowych jest wciąż rzadko spotykana pięknotka Bodiniera. Roślina jest wrażliwa na mróz, ale w osłoniętym miejscu w ogrodzie zachwyca fioletowymi jagodami, które zebrane są w grona. W całym kraju popularny jest rokitnik zwyczajny, na sztywnych pędach roślina pozostawia pomarańczowe kulki, które są przysmakiem ptaków oraz cennym surowcem zielarskim. W parkach często spotyka się żywopłoty z ognika szkarłatnego, który całą jesień oraz zimę utrzymuje na pędach pomarańczowe lub czerwonawe owoce zebrane w liczne grona. Czerwone owoce pozostawia też na zimę róża pomarszczona, jeśli zima jest łagodna to na krzewach utrzymują się dodatkowo wybarwione liście. Zimozielone dywany z czerwonymi koralikami to nic innego, jak urokliwe nasadzenia gloterii pełzającej. Roślina ta jest doskonałym sposobem na zagospodarowanie trudnych miejsc w ogrodzie.

Autor
Artykuł powstał przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklepdlaogrodu.pl.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAndrzejki z muzyką na żywo i chilli
Następny artykułJak zadbać o własny ogród?