O decyzji wojewody powiadomił “Wyborczą” szef klubu radnych PiS w bydgoskiej radzie miasta Jarosław Wenderlich. – Otrzymaliśmy informacje o zarządzeniu zastępczym wojewody. Uchylił nazwę skwer POW i nadał nazwę płk. Cieplińskiego.
Niewielki skwer na Osiedlu Leśnym w Bydgoszczy, znajdujący się u zbiegu ulic Józefa Dwernickiego i Józefa Sułkowskiego, zyskał nazwę Pomorskiego Okręgu Wojskowego cztery lata temu. To był więc nowy pomysł. Osiedle Leśne powstało w latach 50. ub. wieku. W okolicy znajdowała się siedziba dowództwa Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Do tej pory w blokach mieszka wielu byłych żołnierzy, ich rodziny i pracownicy POW – jednego z trzech okręgów wojskowych istniejących w czasach PRL.
To właśnie oni chcieli, żeby POW upamiętnić w Bydgoszczy, nadając imię skwerowi na ich osiedlu. Formalny wniosek złożyła Rada Osiedla Leśnego. W styczniu 2016 roku radni przegłosowali taką propozycję, co wzbudziło wielkie kontrowersje. Dla mieszkańców był to ważny element przeszłości, a dla innych osób, m.in. polityków PiS, historyków związanych z IPN – POW to symbol totalitaryzmu.
Historycy IPN protestowali, stwierdzając, że nazwa upamiętnia POW, a wojsko w czasach PRL było jednym z elementów komunistycznej władzy. Przypominali Grudzień ’70 i fakt, że w początkowym okresie istnienia POW dowodzili nim sowieccy generałwowie.
– Czy decyzja o nadaniu skwerowi na Osiedlu Leśnym im. POW to pomroczność jasna? – pisał do ówczesnego przewodniczącego rady miasta Zbigniewa Sobocińskiego szef Stowarzyszenia Osób Internowanych Chełminiacy 82, Tadeusz Antkowiak. “Piszę do Pana w imieniu 1542 osób internowanych w Wojskowych Obozach Specjalnych (…) Kiedy partia traciła kontrolę nad społeczeństwem, wkraczało wojsko. Strzelało do robotników w Poznaniu, Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Najechało na Czechów i Słowaków, którym zamarzyła się wolność. Przeprowadziło stan wojenny, łamiąc »Solidarność«” – pisał Antkowiak.
Po czterech latach od uchwały radnych ich decyzję zmienił wojewoda w trybie zarządzenia zastępczego – służy on zapewnieniu zgodności działań organów samorządowych z obowiązującym prawem. Bogdanowicz uznał, że nazwa “skwer Pomorskiego Okręgu Wojskowego” łamie ustawę o dekomunizacji.
Nowy patron skweru na Osiedlu Leśnym, płk Łukasz Ciepliński, walczył we wrześniu 1939 roku, a potem był w Armii Krajowej. Po zakończeniu II wojny nadał działał w konspiracji, w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Został aresztowany przez UB w 1947 roku. Dostał karę śmierci. Wyrok został wykonany 1 marca 1951 roku, płk Ciepliński został zabity strzałem w tył głowy w piwnicy pomieszczeń gospodarczych więzienia UB na Mokotowie w Warszawie. W 2007 roku otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego.
Rada Miasta Bydgoszczy może zaskarżyć zarządzenie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS