Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego „był testowany przez ostatnie 6 lat i wyrzucenie tego byłoby krótkowzroczne” – skomentował Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Z kolei dr Tomasz Rowiński, psycholog napisał: „Razem stanęliśmy w obronie tego, co ważne z perspektywy pacjentów, specjalistów oraz podmiotów leczniczych”. Podczas konferencji podsumowującej 6 lat pilotażu CZP podpisano tzw. Deklarację z Mikołajek.
W dniach 25-27 odbyła się konferencja „Sześć lat minęło jak…”, dotycząca podsumowania pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego. Organizatorami konferencji było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Centrów Zdrowia Psychicznego i Związek Pracodawców Opieki Psychiatrycznej i Leczenia Uzależnień. W konferencji uczestniczył m.in. wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, przedstawiciele NFZ, konsultanci krajowi w dziedzinie psychiatrii oraz eksperci.
NFZ zaprezentował wstęp do raportu z realizacji programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Do prezentowanych danych odniósł się wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
Mamy bardzo decydujący czas, ponieważ trzeba zdecydować, w którą stronę pójdziemy z dalszą działalnością psychiatryczną w całej Polsce. Kiedy widzieliście Państwo, ten slajd, który wywołał największe emocje, tzn. ten, w którym był oceniany obecny stan i możliwości jego wprowadzenia, to myślę, że oprócz tego, co jest najbardziej kontrowersyjne i co jest odwrotnie oceniane przez NFZ i odwrotnie oceniane przez was przeważnie, przynajmniej większej części, pojawiły się również rzeczy zupełnie niezależne od niczego, to znaczy. np. kwestia zmian legislacyjnych, które trzeba przeprowadzić
– zaczął wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, który zwrócił także uwagę, że “system, który został wprowadzony 6 lat temu w określonych obszarach nie był w odpowiedni sposób ewaluowany i oceniany”:
Można się pokusić o takie stwierdzenie, że nie myślano o tym w ogóle, tworząc centra zdrowia psychicznego, tworząc tę ustawę (…) Gdyż nie robiono ram, które są niezbędne do tego, żeby ten sposób świadczenia usług przenieść na całą Polskę. Tych ram dzisiaj nie ma.
– powiedział wiceminister Konieczny i kontynuował:
Proste przeniesienie systemu, który dzisiaj Wy prezentujecie i Wy stosujecie na całą Polskę, jest właściwie niemożliwe. To znaczy po pierwsze, jest niemożliwe z przyczyn takich formalnych, prawnych i innych, a po drugie również należy te argumenty, które przytacza NFZ brać na poważnie. To znaczy efektywność tych zmian jest bardzo różna w różnych regionach, u różnych nawet wykonawców. Te różnice są za duże. Te różnice w zakresie pomocy w zakresie procenta ludności objętej opieką tych wskaźników, które dzisiaj zostały zaprezentowane, one nie dają gwarancji, że przeniesienie tego typu opieki na całą Polskę rzeczywiście zaskutkuje tym, o czym mówią wszyscy ci, którzy dostrzegają plusy tych rozwiązań, które dzisiaj mamy, które wy prezentujecie.
Wiceminister Konieczny mówił także o efektach:
Te plusy są, ich jest więcej niż było tutaj wyświetlane, dlatego że sama idea przejścia na CZP, czyli objęcie populacji leczeniem, i jej nie można oceniać w kategoriach ekonomicznego sukcesu lub nie, to jest idea, która zmienia filozofię podejścia do psychiatrii i to jest uzysk. I to jest coś, co się pokazuje również z tych slajdów. Co prawda nie w takim zakresie, w jakim byśmy chcieli (…) Ten system przynosi efekty, ale za małe. On przynosi efekty, ale za małe i za wolno. A nie chcę powiedzieć, że jest w związku z tym za drogi. Tego nie chcę mówić, ale w stosunku do tego, co byśmy oczekiwali i co zauważamy, to jednak te zmiany dzieją się za wolno i nie możemy ich tak zostawić.
Następnie w planie konferencji było m.in. wystąpienie dr. Tomasza Rowińskiego, psychologa, pt.: Model ewaluacji pilotażu Centrum Zdrowia Psychicznego w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego: wstępna analiza wyników, jednak w jego trakcie nie została przedstawiona wstępna analiza.
Miałem Państwu przedstawić te wyniki, ale 23 października Departament Zdrowia Psychicznego napisał do Pani Depukat, że mam usunąć posty, więc je usunąłem z Internetu i za każdym razem mam poprosić Ministerstwo Zdrowia o zgodę, żeby pokazać te dane. Gdy poprosiliśmy o to, jak mamy rozumieć, traktować to, jednak mamy pewną swobodę w analizie tych danych i przedstawianiu, to do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi, więc ja Państwu dziś nie mogę przedstawić tych danych.
Dane przedstawione przez NFZ skomentował natomiast na platformie X Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL:
NFZ chce zmienić (zredukować) finansowanie Centrów Zdrowia Psychicznego. W swojej analizie pokazali potencjalne warianty finansowania, w tym aktualnie realizowany. Wrzucam dwa – zgadnijcie, które rozwiązanie jest preferowane przez rządzących, a które nie. Bardzo subtelne.
Deklaracja z Mikołajek
W trakcie konferencji podpisano tzw. Deklarację z Mikołajek. Sygnatariusze wyrazili swoje poparcie dla wdrażanego w ramach programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego modelu opieki środowiskowej w leczeniu osób doświadczających kryzysów psychicznych powołują się na wymierne efekty zdrowotne, w tym między innymi: skrócenie czasu pobytu w szpitalach psychiatrycznych, zwiększenie dostępności do specjalistów dla mieszkańców gmin powiatów lub dzielnic miast, czy skrócenie czasu oczekiwania na pomoc zmniejszając liczbę oraz długość pobytu na zwolnieniach lekarskich z powodu kryzysu psychicznego.
Ponadto sygnatariusze zwrócili się do decydentów o przygotowanie legislacji umożliwiającej wdrożenie modelu który opracowano i przetestowano w pilotażu w pilotażu centrum zdrowia psychicznego dla dorosłych, a także wyrazili sprzeciw wobec zmian mających na celu ograniczenie idei centrum zdrowia psychicznego dla dorosłych, dostępności do jego zasobów oraz wszelkich zmian skutkujących pogorszeniem opieki psychiatrycznej w stosunku do aktualnie oferowanej w formie pilotażu.
Podpisali się między innymi przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów, Porozumienia Rezydentów, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy czy Fundacji eFkropka.
Pilotaż Centrów był testowany przez ostatnie 6 lat i wyrzucenie tego byłoby krótkowzroczne
– napisał na platformie X Sebastian Goncerz.
Dr Tomasz Rowiński podziękował za wsparcie:
W systemie Ochrony zdrowia bycie razem w ważnych chwilach jest …ważne. Razem stanęliśmy w obronie tego, co ważne z perspektywy pacjentów, specjalistów oraz podmiotów leczniczych.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów napisał:
Przedstawiono wstęp do raportu NFZ z realizacji programu pilotażowego w CZP w tym przedstawiono warianty zmiany finansowania tej reformy, co może skutkować ograniczeniem dostępu pacjentów do porad psychologicznych w CZP, także w ramach CZP dla dzieci i młodzieży. Na co nie chcemy się zgodzić. Różne organizacje podpisały się pod wspólną deklaracją zwaną “Deklaracją z Mikołajek”.
Głos zabrała także dr Anna Depukat, psychiatra, psychoterapeuta:
Są w naszym życiu zawodowym momenty trudne kiedy życie mówi sprawdzam Twoją przyzwoitość i które mają znaczenie nie tylko z poziomu kariery własnej ale systemu, o który wspólnie walczymy. Dziękuję, że w takich chwilach są ludzie, którym się chce i nie boją się powiedzieć dość! Bo walka o zdrowie psychiczne ma sens! Dzięki za te inspirujące spotkania w Mikołajkach!
Pełna treść deklaracji znajduje się poniżej:
W Polsce funkcjonują 94 Centra Zdrowia Psychicznego
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS