A A+ A++

Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że przeżywasz coś po raz kolejny, mimo że jest to zupełnie nowa sytuacja? To dziwne uczucie, jakbyś już doświadczył tej samej chwili, chociaż jest to niemożliwe. To właśnie zjawisko określane jako deja vu, które od lat intryguje naukowców, filozofów i zwykłych ludzi.

Deja vu, co po francusku oznacza “już widziane”, to doświadczenie, które dotyka około dwie trzecie populacji. Najczęściej jest ono wywoływane przez scenę lub miejsce, a kolejnym powszechnym wyzwalaczem jest rozmowa. Przez lata pojawiało się wiele teorii na temat przyczyn tego zjawiska – od dysfunkcji psychicznych po tymczasowe błędy w funkcjonowaniu ludzkiej pamięci.

Przełomem w badaniach nad deja vu okazała się praca naukowca Alana Browna, który pod koniec XX wieku dokonał kompleksowej analizy dotychczasowych badań na ten temat. Większość z nich miała charakter paranormalny, lecz Brown znalazł również opisy zwykłych ludzi dzielących się swoimi doświadczeniami. Na tej podstawie sformułował on kluczowe wnioski, m.in. o częstotliwości występowania deja vu oraz możliwym związku z napadami padaczkowymi.

Prace Browna stały się impulsem do przeprowadzenia nowych eksperymentów, mających na celu zweryfikowanie hipotez na temat mechanizmów deja vu. Jedna z nich, zwana hipotezą randkową Gestalt, sugeruje, że zjawisko to może występować, gdy obecna scena ma podobny układ przestrzenny do innej, wcześniej doświadczonej, ale już niezapamiętanej.

Badacze postanowili sprawdzić tę teorię w warunkach laboratoryjnych, wykorzystując do tego rzeczywistość wirtualną. Okazało się, że deja vu pojawiało się częściej, gdy sceny miały taki sam układ przestrzenny, nawet jeśli uczestnicy eksperymentu nie pamiętali wcześniejszej sytuacji.

Wyniki tych badań wskazują, że podobieństwo przestrzenne nowej sceny do tej przechowanej w pamięci, ale w danym momencie niedostępnej, może być jednym z czynników wywołujących deja vu. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna przyczyna tego zjawiska. Prawdopodobnie wiele różnych elementów może przyczyniać się do poczucia, że doświadczamy czegoś po raz kolejny.

Badania nad deja vu wciąż trwają, a naukowcy starają się zgłębić tajemnice tego intrygującego fenomenu. Być może w przyszłości uda się odkryć pełen mechanizm stojący za tym niezwykłym doświadczeniem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolak zabity w Gazie przez izraelską rakietę. Nowe informacje
Następny artykułPodsumowane policyjnych działań podczas Świąt Wielkanocnych