Medycy z Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie zostali wezwani do tzw. NZK, czyli nagłego zatrzymania krążenia u mężczyzny w średnim wieku. Do pomocy naziemnym medykom pospieszyli medycy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Walka o życie mężczyzny trwała dość długo. Zostały użyte dwa defibrylatory, medyków z SPPR Krosno i medyków LPR z Ratownika 10.
Czym jest defibrylator?
Defibrylator oddziałuje na mięsień sercowy impulsem/impulsami prądu o odpowiednio dużej energii (wyrażanej w dżulach). Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy. Ze względu na kształt fali energii dostarczanej przez defibrylator, wyróżnia się defibrylatory jednofazowe i dwufazowe. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji z roku 2015, dotyczącymi strategii defibrylacji, zalecane są następujące wyładowania:
- defibrylator jednofazowy:
- pierwsze wyładowanie – 360 J,
- drugie i kolejne wyładowania – również 360 J;
- defibrylator dwufazowy:
- pierwsze wyładowanie – od 150 do 200 J,
- drugie i kolejne wyładowania – od 150 do 360 J.
W przypadku pacjenta użyto 14 wyładowań 200 J oraz trzech wyładowań 560 J. Zastosowano defibrylację synchroniczną z urządzenia medyków SPPR, oraz automatycznego defibrylatora Lifepak medyków LPR. Walka medyków o życie pacjenta została zapisana na 7 metrach papieru. Niestety pomimo heroicznej walki, mężczyzny nie udało się uratować.
Duża dostępność do defibrylatorów oraz ich szybkie użycie przez świadków NZK mogą uratować wiele istnień ludzkich, zanim na miejsce dotrą medycy.
Dostępność AED
W Polsce, na wzór Stanów Zjednoczonych, wdraża się Programy powszechnego dostępu do defibrylacji z użyciem defibrylatorów typu AED w miejscach dużych skupisk ludzkich. Zgodnie z wytycznymi ILCOR/AHA/ERC defibrylatory powinny znajdować się wszędzie tam, gdzie nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) wystąpiło przynajmniej raz w ciągu ostatnich 5 lat. Według PAD – Programu powszechnego dostępu do defibrylacji – rozmieszczenie urządzeń powinno umożliwić skorzystanie z ich pomocy w czasie poniżej 2 minut. W praktyce defibrylatory instalowane są zwykle w ośrodkach zdrowia, zakładach pracy, w szkołach, na lotniskach, dworcach kolejowych, w hotelach, domach pomocy społecznej, w centrach handlowych i pływalniach.
Więcej o defibrylacji dowiesz się ze skryptu (kliknij).
Defibrylatory są również na wyposażeniu jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. AED jest m.in. w OSP Haczów:
autor: red. Krosno112.pl
użyte materiały: wikipedia
zdjęcia: SPPR Krosno, Lifepak, archiwum Krosno112.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS