Jeśli chodzi o oszustwa obejmujące sfałszowane nagrania gwiazd, Elon Musk jest chyba najczęściej wykorzystywanym celebrytą. W transmisji YouTube Live wykorzystano deepfake miliardera, w którym mówił widzom, aby zdeponowali swoje kryptowaluty na stronie internetowej, aby otrzymać zwrot podwójnej kwoty.
Pięciogodzinna transmisja miała wyglądać jak livestream z wydarzenia Tesli, choć już tytuł wideo zdawał się sugerować, że coś jest nie tak. Ten po przetłumaczeniu na polski brzmiał: „Tesla [sic!] przedstawia arcydzieło: Teslę, która na zawsze zmieni przemysł samochodowy”.
Jak donosi Engadget, transmisja zawierała wygenerowaną przez sztuczną inteligencję wersję głosu Muska, instruującą widzów, aby zdeponowali swoje Bitcoiny, Ethereum lub Dogecoin na określonej stronie internetowej, aby automatycznie otrzymać z powrotem podwójną kwotę.
Transmisja zawierała wygenerowaną przez sztuczną inteligencję wersję głosu Muska, instruującą widzów, aby zdeponowali swoje Bitcoiny, Ethereum lub Dogecoin na określonej stronie internetowej.
W pewnym momencie transmisję oglądało jednocześnie ponad 30 000 widzów – chociaż pewien procent stanowiły prawdopodobnie boty – dzięki czemu transmisja znalazła się na szczycie rekomendacji YouTube „Live Now”.
Woow! A verified @YouTube account is impersonating @SpaceX’s account and airing a livestream about the solar eclipse. The stream shows a deepfake of Elon Musk asking users to scan a QR code on the screen and deposit cryptocurrencies to have them doubled. 95K users are watching… pic.twitter.com/A0B5XiAfUg
— Mysk 🇨🇦🇩🇪 (@mysk_co) April 8, 2024
Konto @elon.teslastream miało plakietkę weryfikacyjną oficjalnego kanału artysty, która sugerowała, że było to włamanie na konto. Po otrzymaniu informacji o transmisji Google usunął film i kanał.
Chociaż Musk jest postacią kontrowersyjną, ma oddanych fanów, co prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego jest tak popularny, jeśli chodzi o tego rodzaju oszustwa. Był także krytykowany za wpływ, jaki ma na ceny kryptowalut, ponieważ był w stanie dopompować lub obniżyć wartość walut cyfrowych za pomocą jednego postu na X.
Scamowe transmisje z udziałem Muska były szczególnie popularne podczas niedawnego startu SpaceX i odtwarzało je ponad 35 kanałów YouTube. Oszuści wykorzystali także Eclipse do rozpowszechniania fałszywych filmów, które zostały wklejone na wszystkich kanałach Linus Tech Tips po tym, jak w zeszłym roku doszło do ataku hakerskiego. We wszystkich przypadkach celem było nakłonienie widzów do zdeponowania kryptowaluty, zwykle z obietnicą podwojenia ich wartości.
Elon Musk nie był jedyną osobą, którą przestępcy wykorzystywali w swoich oszustwach związanych z kryptowalutami w miniony weekend. Konto X i strona internetowa rapera 50 Centa zostały zhakowane w celu promowania fałszywej monety o nazwie $GUNIT. 50 Cent powiedział na Instagramie, że hakerzy zarobili 3 miliony dolarów w 30 minut dzięki oszustwu typu „pump and dump”, co pokazuje, dlaczego tego typu akcje są tak popularne.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS