Interesujący wieczór 16 stycznia przeżyli w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie miłośnicy literatury i naszego regionu. Przede wszystkim zaś był to niezwykły wieczór dla Heleny Skonieczki z domu Dobaczewskiej.
Tydzień temu informowaliśmy, że Żnińskie Towarzystwo Kultury wydało pod patronatem starosty żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka książkę autorstwa Heleny Skonieczki z domu Dobaczewskiej. Na treść publikacji składają się osobiste wspomnienia autorki o Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej. Jej wnuczka, czyli Helena Skonieczka od kwietnia 2017 r. i spotkania w Lubostroniu podejmowała różne działania dla upamiętnienia babci. Były to m.in. przedsięwzięcia realizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy, czy Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury.
“Tobie Wando” autorstwa Heleny Skonieczki to druga część jej rodzinnego tryptyku fot. Karol Gapiński
Spotkanie 16 stycznia w żnińskiej książnicy było poświęcone promocji najnowszej książki, zatytułowanej Tobie Wando, ale stanowiło też podsumowanie dotychczasowej, 50-letniej działalności społecznej i twórczości literackiej Heleny Skonieczki. Tak się złożyło, że było to już dwusetne spotkanie autorskie Heleny Skonieczki, więc obchodziła ona w Żninie swój jubileusz. Spotkaniu nadano tytuł Moje decennia, bo – jak wyjaśniła jego bohaterka – jej dotychczasową działalność w sposób naturalny można podzielić na etapy, które miały równo po 10 lat. Poetka i pisarka podkreśliła, że urodziła się w Gorzowie Wielkopolskim, ale dzieciństwo i lata szkolne spędziła w Żninie. Do czwartej klasy uczyła się w SP 1, a następnie w SP 2. Od 1963 r., należała do zuchów. Harcerstwo jest bardzo ważne w działalności Heleny Skonieczki przez całe życie. W czasach licealnych zaczęła pisać wiersze, które początkowo trafiały do szuflady. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Żninie wyjechała do Bydgoszczy na studia. Odtąd jest związana z miastem nad Brdą. To już 50 lat. Chętnie jednak i regularnie wraca na Pałuki. Tej rodzinnej krainie, jej pięknu poświęca też gros swoich wierszy.
Helena Skonieczka opowiadała o swojej pracy w Wojewódzkim Ośrodku Kultury, a także o esperanto. Jest członkinią Międzynarodowego Zrzeszenia Esperantystów. Jest również działaczką Polskiego Związku Niewidomych. Z okazji jubileuszu Heleny Skonieczki żnińską bibliotekę odwiedzili zresztą przedstawiciele organizacji, z którymi pisarka współdziała. Rozmowy z Heleną Skonieczką podczas jej benefisu w książnicy przeprowadzili druhna hm. Halina Krystowczyk z referatu seniorów Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP, ksiądz Piotr Buczkowski, duszpasterz osób niewidomych, czy Ewa Krupa, dyrektorka Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Helena Skonieczka podpisywała egzemplarze swojej najnowszej książki fot. Karol Gapiński
Kilka własnych utworów poetyckich przedstawiła Helena Skonieczka. Opowiedziała o tym, z jakich potrzeb te wiersze powstawały. Inne jej utwory odczytali pracownicy biblioteki: Barbara Filipiak, Katarzyna Pańkowska-Potempa, Ewa Malak i Aleksander Paradowski. Bohaterka spotkania opowiedziała również o swoim tryptyku. Tak się bowiem składa, że promowana teraz książka Tobie Wando stanowi dopiero jego drugą część. Na tryptyk składa się publikacja z 2022 r. poświęcona pamięci matki pisarki. Zatytułowana jest Druhna Włodka, Włodzimiera a Helena Skonieczka podejmuje w niej temat działalności harcerskiej swojej mamy. Teraz przyszedł czas na opowieść o babci Wandzie, natomiast cały tryptyk stanowiący Powrót do korzeni zamknie przygotowywana książka o dziadku pani Heleny, czyli Włodzimierzu Korsaku. Będzie zatytułowana Żywe drzewo Włodzimierza. Wyjaśnijmy, że Włodzimierz Korsak był pisarzem, miłośnikiem i znawcą lasu, głównym łowczym Rzeczypospolitej w latach 1923-1925 i fotografem przyrody.
O tej ostatnie postaci i związkach Włodzimierza Korsaka ze Żninem, jak i o rodzinie Dobaczewskich, na wtorkowym spotkaniu w bibliotece opowiadał również prezes ŻTK, Stefan Czarnecki. Prezes Towarzystwa oraz Katarzyna Rodziewicz wręczyli Halinie Skonieczce Medal ŻTK z brązu, w formie otwartej księgi, a wydany w 2014 r. z okazji 10. rocznicy śmierci Andrzeja Rosiaka i 50-lecia ŻTK. Na medalu jest umieszczona inskrypcja z dedykacją dla Heleny Skonieczki z okazji 200. spotkania z czytelnikami. Specjalne gratulacje Helenie Skonieczce złożyli też Łukasz Kwiatkowski, szef wydziału promocji powiatu żnińskiego i Jacek Superczyński, dyrektor gąsawskiej szkoły, która nosi imię Wandy Dobaczewskiej.
Na zakończenie prezes Żnińskiego Klubu Biegacza 1992 Stanisław Goclik poprosił Helenę Skonieczkę o zgodę na wybicie na Medalu XXI Biegów Żnińskich postaci Wandy Dobaczewskiej. Zgoda padła, więc zawodnicy, którzy ukończą ten bieg 12 maja br. na żnińskim rynku otrzymają na pamiątkę taki właśnie medal.
Po spotkaniu goście otrzymali bezpłatne egzemplarze książki Tobie Wando i ustawili się w kolejce po dedykacje od autorki.
Karol Gapiński
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS