W oczekiwaniu na zatwierdzenie złożonego w sierpniu prospektu ogólnopolski deweloper mieszkaniowy podał szczegóły planowanej oferty publicznej. IPO obejmie wyłącznie akcje należące do funduszu z rodziny Ares Management Corporation. Amerykanie pozostaną strategicznym inwestorem, pozostała część pakietu będzie objęta 360-dniowym lock-upem.
Oferta obejmie do 14,28 mln papierów, czyli 35 proc. kapitału.
Czytaj więcej
– Choć na GPW notowani są już liczni przedstawiciele branży deweloperskiej, debiut Grupy Murapol da inwestorom możliwość inwestycji w spółkę o unikatowym modelu działalności – przekonuje cytowany w komunikacie Nikodem Iskra, prezes Murapolu. – Mamy najbardziej zdywersyfikowaną geograficznie mapę inwestycji spośród deweloperów notowanych na GPW i bogaty bank ziemi (blisko 20 tys. lokali na koniec września – red.). Mapa naszych inwestycji od początku działalności obejmuje 17 miast Polski, dzięki czemu docieramy do szerokiego grona klientów i możemy korzystać z dynamicznego rozwoju nie tylko największych, lecz również lokalnych rynków mieszkaniowych. Naszym wyróżnikiem jest również pionowo zintegrowany model biznesowy i specjalistyczny know-how, który zapewnia atrakcyjną marżowość realizowanych inwestycji. Nasz profil finansowy charakteryzuje się kierunkiem wzrostowym przychodów ze sprzedaży mieszkań i konsekwentnym generowaniem znaczących przepływów środków pieniężnych z działalności operacyjnej. Strategia zakłada zrównoważony rozwój Grupy Murapol i jednoczesne dzielenie się wypracowywanymi zyskami z akcjonariuszami – dodał.
W latach 2018-2020 Murapol sprzedał łącznie 8,61 tys,. mieszkań. W ciągu trzech kwartałów 2021 r. zawarł 2,32 tys. umów z klientami indywidualnymi sprzedał 1,72 tys. na rynek PRS – w najbliższych latach spółka będzie budować dla obu grup nabywców.
Czytaj więcej
Murapol podkreśla w komunikacie, że polski rynek mieszkaniowy charakteryzuje się ogromnym deficytem lokali, szacowanym na około 2 mln. Polska ma najniższy wskaźnik mieszkań na 1 tys. osób (376). Kupowanie mieszkań traktowane jest też w Polsce jako sposób lokowania kapitału, szczególnie w środowisku niskich stóp i wysokiej inflacji. Zgodnie ze strategią Murapol chce przekazywać nabywcom indywidualnym 3,2-4,2 tys. mieszkań rocznie, począwszy od 2022 r. Co roku chce wydawać 175-225 mln zł na zakup ziemi pod projekty dla Kowalskich.
Jeśli chodzi o PRS, Murapol ma zawartą umowę ramową z funduszem Ares – do połowy 2026 r. firma m przygotować 10 tys. mieszkań (chodzi o zarówno oddane, jak i w budowie i zabezpieczone). Na koniec września br. w budowie było 1,4 tys. lokali, a w trakcie planowania 1,7 tys. W trakcie negocjacji były zakupy ziemi pod projekty PRS liczące 2 tys. mieszkań.
W lata … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS