A A+ A++

Bioróżnorodność ma podstawowe znaczenie dla ewolucji oraz trwałości układów podtrzymujących życie w biosferze. Aby uświadamiać o tym mieszkańców naszej planety, cały świat obchodzi 22 maja Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Z tej okazji Centrum Nauki Experyment przygotowało na niedzielę ciekawy program edukacyjny.

Bioróżnorodność, czyli zróżnicowanie życia na wszelkich poziomach jego organizacji, jest kluczowa dla ludzkości – ważny jest każdy gatunek, nawet z pozoru nam niepotrzebne, znienawidzone przez nas komary, którymi jednak żywią się liczne gatunki ptaków, ryb i owadów. Różnorodność biologiczna jest niezbędna do zapewnienia ludzkości dobrobytu, zmniejszenia ubóstwa poprzez dostarczanie podstawowych dóbr i osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Dlatego niezmiernie ważne są działania w celu ochrony tej różnorodności oraz świadomość problemu, gdyż bioróżnorodność na skutek działalności człowieka zanika, co może mieć nieobliczalne konsekwencje. Gdy np. w latach 50. XX wieku Chińczycy wprowadzili akcję tępienia wróbli, obwiniając je o wyjadanie ziarna, nie spodziewali się, że ich działanie wywoła plagę szarańczy i miliony ofiar głodu.

Aby przypominać o znaczeniu wszystkich gatunków, corocznie 22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Każdego roku obchody mają inny temat przewodni. Hasłem tegorocznych obchodów jest: „Budowanie wspólnej przyszłości dla całego życia”.

Ptasia bioróżnorodność w Experymencie

Z okazji święta bioróżnorodności Centrum Nauki Experyment przygotowało na niedzielę, 22 maja ciekawy program edukacyjny, który startuje o godzinie 12. Na wystawach Centrum stanie naukowy bazar, a przy stoiskach odwiedzający będą uczyć się rozpoznawać dźwięki różnych ptaków i poznawać ciekawe gatunki. Edukatorzy CNE oraz członkowie Naukowego Koła Ornitologicznego Uniwersytetu Gdańskiego opowiedzą, jak działalność człowieka, zanieczyszczenie środowiska oraz zmiany klimatyczne wpływają na populacje różnych gatunków ptaków. O 15.00 odbędzie się ornitologiczna prelekcja edukacyjna.

– Prawdopodobnie wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak mocno plastik zanieczyszcza naszą planetę. Każdy z nas widział też zapewne zdjęcia martwych ptaków, w których układzie pokarmowym znaleziono całe garście odpadów. Jednak połknięcie plastiku i zablokowanie lub uszkodzenie układu pokarmowego to zaledwie jeden z antropogenicznych aspektów wpływających na wzrost śmiertelności tych zwierząt. Drugą istotną kwestią jest ryzyko zaplątania się w resztki tworzyw sztucznych, co skutkuje zranieniem lub śmiercią z wycieńczenia oraz powoduje, że ptaki stają się łatwym celem dla drapieżników. Szeroka dostępność plastikowych odpadów sprawiła, że ptaki zaczęły masowo wykorzystywać je do budowania altanek lub gniazd, nieświadomie ryzykując zdrowie swoich piskląt. Ptasie maluchy mogą zaplątać się w niektóre elementy z tworzywa sztucznego lub po prostu zranić ostrymi fragmentami. A jeśli myślicie, że śmierci spowodowane przez wyżej wymienione kwestie są problemem pomijalnym, to jesteście w ogromnym błędzie. Każdego roku z powodu zanieczyszczenia plastikiem pośrednio lub bezpośrednio giną miliony ptaków. Dlatego właśnie o wpływie zmian klimatu oraz zanieczyszczenia środowiska na ptaki będziemy mówić 22 maja w Experymencie, podczas Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej – informuje CNE.

Gdzie: Centrum Nauki Experyment, al. Zwycięstwa 96/98
Kiedy: niedziela, 22 maja, godz. 12.00 – 17.00
Wstęp: w ramach biletu na wystawy CNE

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak wyglądały rosyjskie próby zdobycia tajemnic bomby atomowej?
Następny artykułRelacje Inwestorskie KGHM wygrywają ogólnopolskie badanie komunikacji spółek z rynkiem