Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków budynki dawnego Hotelu Warszawskiego przy ul. Kolegialnej w Płocku. W sali obiektu odbył się raut z udziałem Marszałka Józefa Piłsudskiego zorganizowany przez Komitet Obywatelski.
Płock zyskał nowy budynek wpisany do rejestru zabytków. Tym razem Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków objął szczególną ochroną obiekty dawnego Hotelu Warszawskiego przy ul. Kolegialnej. Zespół budynków zlokalizowany jest na terenie klasycystycznej części Płocka zaprojektowanej na przełomie XVIII i XIX wieku jako dzielnica urzędnicza.
– Wspominane obiekty powstały w 1901 roku, zachowały autentyczną substancję i formę historyczną z czasu budowy. Ich pierwotna bryła, artykulacja elewacji, detal architektoniczny i kompozycja wnętrza są doskonale czytelne. Stanowią relikt zabudowy Płocka z fazy neorenesansowej oraz prezentują zanikające techniki budowlane i konstrukcje z początku XX wieku. Posiadają wyjątkowe wartości historyczne i naukowe – opisuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Na wartości artystyczne dawnego Hotelu składają się:
- skomplikowana bryła czterech historycznych budynków,
- sposób kształtowania elewacji w stylu neorenesansowym z rytmem gzymsów, okien, ryzalitów, dekoracji architektonicznych np. opasek okiennych i gzymsów.
Konserwator zwraca też uwagę, że wewnątrz budynku głównego zachowały się wyjątkowej klasy stiukowe dekoracje stropów i ścian.
– Obiekt związany jest z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego. 10 kwietnia 1921 roku przybył do Płocka, by dokonać dekoracji orderami Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych obrońców miasta, w tym harcerzy, za obronę miasta przed wojskami bolszewickimi w 1920 roku. W ratuszu miejskim nadano Naczelnemu Wodzowi honorowe obywatelstwo miasta Płocka. To ważne historyczne wydarzenie zakończył raut (przyjęcie wieczorne skromniejsze od balu, przyp. red.) wydany przez Komitet Obywatelski w sali Hotelu Warszawskiego najbardziej eleganckiego lokalu w mieście – wyjaśniał prof. Jakub Lewicki.
Kompleks budynków wpisano do rejestru zabytków na wniosek Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS