A A+ A++

Ponad połowa Polaków marnuje żywność w swoich domach – to dane Federacji Polskich Banków Żywności  zawarte w raporcie “Nie Marnuj Jedzenia 2023”. Z jednej strony 56 proc. Polaków przyznaje się do marnowania żywności, z drugiej: 1,6 mln osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa.

Marnowanie żywności: wersja polska

W naszym kraju każdego roku marnowane jest 4,8 mln ton żywności, a za 60 proc. całości wyrzucanego wyrzucanego jedzenia odpowiadają konsumenci. Z raportu wynika, że w koszu najczęściej lądują:

  • pieczywo (52 proc.),

  • owoce (38 proc.),

  • warzywa (36 proc.),

  • wędliny (32 proc.).

Eksperci dostrzegli jednak pewne pozytywne zmiany. W porównaniu z poprzednimi badaniami, wzrósł odsetek osób, które wyrzucają jedzenie raz w miesiącu (23 proc.) lub rzadziej (25 proc.). Mniej osób deklaruje też marnowanie żywności kilka razy w tygodniu (6 proc.) i parę razy w miesiącu (24 proc.). Jak zwracają uwagę autorzy raportu, sygnałem alarmowym stały się podwyżki cen żywności, spowodowane inflacją. – Aż 76 proc. przyznało, że ograniczyło marnowanie żywności z uwagi na rosnące koszty życia. Najczęstszą decyzją jest rezygnacja z wybranych produktów, które są za drogie (61 proc.). Jedna na trzy osoby badane potwierdziła, że przygotowuje mniejsze porcje (36 proc.) lub przygotowuje dania z mniejszej liczby składników (33%). Jednocześnie aż 18 proc. przyznało, że rezygnuje z wybranych posiłków – czytamy na stronie bankizywnosci.pl.

Data ważności: o czym mówi?

Po upływanie daty ważności jogurtu, mleka i mięsa wyrzuć je od razu. Ryzykujesz zdrowiem123RF/PICSEL

Pomocna w tym, by nie marnować żywności, jest znajomość terminów “produkt ważny do” i “najlepiej spożyć przed”. Warto czytać etykiety znajdujące się na opakowaniach żywności, bo nie zawsze jest tak, że produkt, którego termin przydatności minął, musi od razu wylądować w koszu.

“Produkt ważny do” oznacza, że po przekroczeniu daty na opakowaniu, jedzenie nie nadaje się do spożycia i w tym przypadku lepiej się go pozbyć.

– Produkty, które łatwo się psują to te, na których na opakowaniu podany jest dokładny termin przydatności do spożycia (jest tam formułka “należy spożyć do:” i dokładna data). Po upływie tego czasu nie należy ich jeść, ponieważ stwarzają potencjalne zagrożenie dla zdrowia – podaje serwis bankizywnosci.pl.

Drugie określenie, czyli “produkt ważny do” odnosi się do poziomu świeżości towaru. W tym przypadku przekroczenie daty wiąże się z tym, że produkt po prostu zaczyna tracić na wartości. Może nie smakować jak wcześniej, nie mieć tak intensywnego koloru czy zapachu, ale wcale nie oznacza to, że jest szkodliwy! W tym przypadku kluczowe jest jego odpowiednie przechowywanie. Dlatego też wiele produktów spożywczych można bezpiecznie spożywać przez kilka dni, tygodni, a czasami i miesięcy. Jednak przed spożyciem produkty należy sprawdzić pod kątem zapachu, wyglądu, konsystencji i smaku.

Data ważności przekroczona? Niektóre produkty możesz jeść bez obaw

Według danych opublikowanych przez belgijską Federalną Agencję ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (AFSCA) i Niemiecki Bank Żywności, przez rok lub więcej po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu można korzystać z takich produktów jak:

  • kawa,

  • cukier,

  • makaron,

  • ryż,

  • kasza,

  • mąka.

Do listy można też dodać np. płatki owsiane czy czekoladę (od daty wskazanej na opakowaniu będzie dobra jeszcze przez ok. trzy miesiące – jasny nalot to tłuszcz). Przypraw możemy używać jeszcze rok od wskazanej daty, podobnie jak miodu czy warzyw konserwowych. Masło najlepiej zjeść do 21 dni, ser pleśniowy do 10 dni, a ser żółty do 21 dni. Mrożone owoce i warzywa najlepiej wykorzystać do 6 miesięcy.

Ryż można jeść również po upływie terminu ważności

Ryż można jeść również po upływie terminu ważności123RF/PICSEL

Czego nie jeść po terminie?

Uważać trzeba natomiast z produktami takimi jak mięso, ryby i wędliny, pakowane kiełki i sałatki, nabiał i jajka. Jeżeli po dacie przydatności produkty zaczynają nieprzyjemnie pachnieć, mają inny wygląd – lepiej nie ryzykować, bo mogą nam grozić przykre konsekwencje, np. w postaci poważnego zatrucia. Posiłki z tego typu produktów najbezpieczniej planować w pierwszej kolejności.

Źródło: bankizywnosci.pl, Interia

Prosty sposób na odchudzanie – domowa woda owsianaInteria Kulinaria

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Dołącz do na … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSędzia skrzywdził Polaków?
Następny artykułMax Pinkus i jego biblioteka okiem grona naukowców