A A+ A++

A WSA nie znalazł żadnych argumentów za tym, że przekazanie darowanych pieniędzy na rzecz obdarowanego w inny sposób, niż wymieniony przez ustawodawcę, tj. na rachunek jego wierzyciela, ale z fiskalnego punktu widzenia z takim samym rezultatem pozbawia zwolnienia. Sąd zauważył, że w przypadku spornego warunku chodzi wyłącznie o udokumentowanie, że obdarowany rzeczywiście uzyskał możliwość dysponowania darowanymi środkami pieniężnymi od określonej osoby, z określonego źródła. A takie ma miejsce zarówno wówczas, gdy darowane środki wpływają na rachunek bezpośrednio obdarowanego, jak i wówczas, gdy darczyńcy w imieniu i na jego rzecz  przekazują je na rachunek bankowy wierzyciela.

Zdaniem WSA stanowisko fiskusa nosi znamiona nadinterpretacji spornej przesłanki zwolnienia, sprzecznej z jej konstytucyjnym, a więc systemowym kontekstem i funkcją. Dlatego nie może zostać zaakceptowane jako zgodne z prawem.

Czytaj więcej

NSA: przelew darowizny na inne konto a zwolnienie 

Podobnie do sprawy podszedł NSA. Zauważył, że sam fiskus nie kwestionuje prawa do zwolnienia w przypadkach, gdy pieniędzy od darczyńców trafiają bezpośrednio na konto dewelopera. Wymaga jedynie, żeby było to specjalne subkonto obdarowanego. Ale z orzecznictwa w takich sprawach tem wymóg nie wynika.

A zdaniem NSA sporny warunek dokumentacyjny jest spełniony także wówczas, gdy włata środków jest realizowana na konto wierzyciela obdarowanego. Jak bowiem tłumaczył sędzi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKosztował 40 tys. euro. Błyszczy w Ekstraklasie
Następny artykułRed Bull nie przebije Audi?