A A+ A++

Darowizna mieszkania. Polskie prawo przewiduje bezpłatne przekazanie własnego mieszkania na rzecz innej osoby. Dokonywane jest zwykle na rzecz najbliższej rodziny. Jednak nie ma prawnych przeciwskazań, aby obdarować mieszkaniem również osobę niespokrewnioną. Jednak każda z nich niesie za sobą inne konsekwencje podatkowe. Jakie?

Darowizna mieszkania – na czym polega?

Umowę darowizny regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z nim istotą darowizny jest zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna mieszkania podlega pod nią.  

Jak przeprowadzić darowiznę mieszkania?

W darowiznach własności nieruchomości lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego znajdujących się na terenie Polski konieczne jest zawarcie umowy pomiędzy darczyńcą i obdarowanym przed notariuszem.

Ta forma dokonania czynności zwalnia obdarowanego z obowiązku powiadamiania Urzędu Skarbowego, bowiem zrobi to notariusz przesyłając odpis aktu notarialnego.

Darowizna mieszkania a podatek – kiedy można unikną płacenia podatku?

Kwestie opodatkowania darowizny podatkiem od spadku regulują przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.  Zgodnie z nią opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności i rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej m.in. tytułem darowizny.

Stosownie do art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca, a także od wartości darowizny.

Natomiast zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zawiadomienia Urzędu Skarbowego o otrzymanej darowiźnie. W przypadku darowizny mieszkania, z racji tego, że musi być ona sporządzona w formie aktu notarialnego, obdarowany nie robi tego osobiście. Obowiązek ten przechodzi na notariusza sporządzającego akt notarialny.

Darowizna mieszkania – kiedy można sprzedać?

Zwolnienie to jednak jest obwarowane warunkiem niesprzedawania nabytego mieszkania przez 5 lat, licząc od końca roku w którym nastąpiła darowizna. W innym przypadku konieczne będzie zapłacenie podatku dochodowego. Chyba, że pieniądze otrzymane ze sprzedaży obdarowany przeznaczy w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe.

W sytuacji sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od otrzymania go w formie darowizny konieczne jest zapłacenie podatku dochodowego. Podatek ten wynosi 19 proc. zarobku. Podatku można jednak uniknąć, jeżeli obdarowany przed upływem 2 lat od końca roku, w którym sprzedał nieruchomości, wykorzysta pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.

Darowizna mieszkania zakupionego z niespłaconym jeszcze kredytem hipotecznym –  czy jest możliwa?

Nieruchomość z obciążoną hipotekę również można przekazać w formie darowizny. Niezbędne jest jednak poinformowanie banku, w którym mamy zaciągnięty kredyt hipoteczny, o jej przekazaniu.

Jeśli darczyńca nie przekaże zobowiązania wobec banku, co nie jest konieczne, to wtedy na nim nadal spoczywa obowiązek spłacania kredytu hipotecznego.

Polecamy naszą publikację z której dowiesz się więcej na temat darowizn, spadków i testamentów »

Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułID-COOLING IS-40X v2 – Niskoprofilowe chłodzenie procesora dla jednostek z rodziny Intel Alder Lake-S o TDP do 100 W
Następny artykułSędzia Juszczyszyn przywrócony do orzekania i ponownie zawieszony