A A+ A++

Darmowe podlewanie, czyli jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny

Woda deszczowa wykorzystywana do podlewania ogrodu i innych prac porządkowych to obecny trend ekologiczny. W trosce o oszczędzanie naturalnych zasobów, ale również swoich miesięcznych wydatków, warto magazynować wodę opadową. Najłatwiejszy sposób to odprowadzanie wody z rynny. Korzystnym rozwiązaniem jest zakup zbiornika naziemnego na deszczówkę. Jaki zbiornik sprawdzi się u Ciebie najlepiej? W jaki sposób podłączyć zbiornik na deszczówkę? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania i zacznij oszczędzać wodę oraz pieniądze!

Dlaczego warto magazynować wodę deszczową?

Gromadzenie wody deszczowej to świetny sposób na zaoszczędzenie wody użytkowej, która pobierana jest z sieci wodociągowej. Woda deszczowa jest bardzo czysta. Nie zawiera wapnia i dlatego można ją wykorzystywać nawet do prania czy mycia naczyń. Magazynowanie deszczówki pozwala na dbanie o ochronę środowiska.

Dlaczego warto zbierać wodę deszczową? Magazynując deszczówkę, możesz oszczędzić nawet do 50 litrów wody użytkowej dziennie! Dodatkowo mauser na wodę umożliwia prawidłowe odprowadzenie wody nawet podczas intensywnych opadów. Deszczówka przyda się:

  • do podlewania roślin,
  • do mycia samochodu,
  • do prac porządkowych w domu i wokół niego — na przykład do mycia okien, płytek, tarasu.

Wybór zbiornika na wodę deszczową

Deszczówkę zwykle przechowuje się w zbiornikach naziemnych, jednak sporo osób decyduje się także na podziemne zbiorniki. Wybór zbiornika na wodę deszczową zależy przede wszystkim od dwóch kwestii — od powierzchni dachu oraz od Twojego zapotrzebowania na wodę. Przeanalizuj wielkość swojej działki oraz powierzchnię dachu i dopasuj pojemność zbiornika naziemnego do swoich potrzeb.

Najczęściej wybieranym zbiornikiem jest zbiornik typu mauser, który służyć może przez wiele lat. Wykonany jest w najwyższej jakości tworzywa — wysokiej gęstości polietylenu HDPE, który odporny jest na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu woda nie traci swoich właściwości i izoluje ją od szkodliwych substancji.

Sprawdź dostępne naziemne zbiorniki w naszym sklepie internetowym. Tylko do podlewania ogrodu w zupełności wystarczy Ci niewielki naziemny zbiornik na deszczówkę.

Sposoby na podłączenie zbiornika do rynny

Zastanawiasz się, jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Najłatwiejszy sposób to podstawienie zbiornika pod rurę spustową. Wystarczy zdemontować część orynnowania i na końcu rury zamontować łapacz deszczówki. Minusy takiego rozwiązania? Codziennie należy kontrolować poziom wody, by ta nie wylewała się ze zbiornika.

Drugim rozwiązaniem jest połączenie kilku zbiorników. Gdy jeden się napełni, woda zacznie wypełniać kolejny.

Ostatnim sposobem, który uważamy za najlepszy i najbezpieczniejszy jest zbieracz wody deszczowej. Jest to nieco trudniejszy i bardziej czasochłonny sposób, ale każdy powinien sobie z nim poradzić. Przygotuj wiertarkę i zamontuj kolektor rynnowy w otworze w rurze spustowej. Zbieracz będzie odprowadzał deszczówkę, a gdy się zapełni, to odetnie dopływ wody deszczowej. Nie musisz stale sprawdzać poziomu wody, a dodatkowo sitko zamontowane w zbieraczu zatrzymuje większość zanieczyszczeń, które normalnie mogłyby dostać się do zbiornika.

Jak korzystać ze zbiornika naziemnego?

Jak pobierać wodę deszczową ze zbiornika? Najłatwiej przy pomocy zamontowanego kranu lub zaworu. W przypadku dużych zbiorników typu mauser najlepiej zainstalować pompę lub zawór, a dzięki temu podpiąć węża ogrodowego.

Zbiornik na deszczówkę — praktyczne porady dotyczące codziennego użytkowania

Najważniejsze podczas ustawiania zbiornika w dobrym miejscu jest to, aby ulokować go na równym terenie — najlepiej, jeśli podłoże będzie wybetonowane tak, aby zbiornik do zbierania deszczówki stał stabilnie. Jeśli chodzi o lokalizację, to możesz ustawić go w dowolnym miejscu blisko rynny (pod rurą spustową), jednak najlepiej wybrać zacienioną stronę budynku, ze względu na zminimalizowanie ryzyka powstawania glonów czy bakterii.

Zbiornik w czasie zimy należy dokładnie oczyścić. Możesz opróżnić go poprzez podłączenie węża ogrodowego lub też użyć do tego rury spustowej. W innym wypadku pojemnik mógłby ulec uszkodzeniu — gdy temperatura spadnie poniżej zera, woda zamarznie i powiększy swoją objętość, przez co może nawet rozsadzić nasz zbiornik.

Już dziś zamów nasz zbiornik na deszczówkę do rynny o pojemności 1000 l. W naszym sklepie internetowym znajdziesz również dodatkowe akcesoria do zbiornika na wodę — zbieracz wody deszczowej w dwóch konfiguracjach: z zaworem 80 ml lub 100 ml. Zachęcamy do wygodnych zakupów online z dostawą prosto do domu.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWciśnij do doniczki. Roślina szybko ci podziękuje
Następny artykułCichopek w różowej sukience. Gwiazda lansuje styl granny chic?