Senat głosował za przyjęciem ustawy o autostradach. Za ustawą bez poprawek głosowało 73 senatorów, nikt nie głosował przeciw, a osiem osób wstrzymało się od głosowania. Teraz dokument trafi do prezydenta.
Projekt przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury zakładał zniesienie opłat za przejazd samochodów osobowych państwowymi autostradami i wprowadzenie zakazu wyprzedzania się ciężarówek na trasach szybkiego ruchu. Sejm przegłosował go jeszcze w maju, ale żeby ustawa miała szansę wejść w życie przed 1 lipca, musiała przejść bez poprawek przez obrady Senatu.
Przepisy ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw znoszą opłaty za przejazd państwowymi autostradami, które uiszczają kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli samochodów osobowych oraz motocykli). Nadal będzie natomiast pobierana opłata przez Szefa KAS od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów poruszających się tymi odcinkami autostrad.
73 senatorów, wobec 8 sprzeciwiających się, zdecydowało, że do ustawy nie trzeba zgłaszać poprawek i można wprowadzać ją w życie.
Na początek zwolnienie z opłat za autostrady będzie możliwe na płatnych odcinkach państwowych autostrad to A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica.
Nowelizacja wprowadza także zakaz wyprzedzania się ciężarówek na trasach szybkiego ruchu. Umieszczono w nim zapis umożliwiający taki manewr pod warunkiem, że wyprzedzany pojazd “porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej”. Według resortu infrastruktury, który odpowiadał za opracowanie projektu ustawy, będzie to już 10 km/h różnicy pomiędzy ciężarowym pojazdem wyprzedzanym a wyprzedzającą ciężarówką.
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do rządowego projektu, przepis zakazujący wyprzedzania się ciężarówek ma za zadanie ograniczenie zachowań negatywnych pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego, tj. … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS