A A+ A++

Wkrótce rozpoczną się konsultacje społeczne, po których krakowscy urzędnicy zdecydują, czy w czasie smogu dalej będzie można jeździć komunikacją miejską za darmo.

Zasady, dotyczące bezpłatnej komunikacji w czasie smogu weszły w życie 1 stycznia 2018 roku. Obowiązują nie tylko na obszarze Krakowa, ale również na terenie 15 sąsiednich gmin. Bezpłatne przejazdy tramwajami i autobusami są wprowadzane w oparciu o prognozowaną jakość powietrza. Wystarczy, aby w dwóch dowolnych ośmiogodzinnych przedziałach stężenie pyłów PM10 przekroczyło 100 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc. oraz 150 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.

Nawet jeśli prognozy nie do końca się sprawdzą i powietrze będzie lepszej jakości, decyzja o darmowej komunikacji pozostaje w mocy. W tym roku zapadła dwukrotnie. Z kolei w latach 2022-2023 ani raz przejazdy komunikacją miejską nie były darmowe. Zdaniem urzędników w Krakowie można oddychać coraz lepszym powietrzem.

Przypomnijmy, że bezpłatne przejazdy budziły emocje. Wyliczano, że w jeden dzień z darmową komunikacją miasto traci 600 tys. złotych. Tymczasem w czasie smogu, gdy nie trzeba kasować biletów, przejazdy autobusami i tramwajami nie cieszą się jakąś wielką popularnością. Zwracali na to uwagę radni miejscy poprzedniej kadencji, w tym Łukasz Sęk z Platformy Obywatelskiej, obecnie wiceprezydent Krakowa.

Do komunikacji i tak dokładamy bardzo dużo pieniędzy, więc jeśli nie daje to realnego efektu, to jest dobry moment na rozpoczęcie rozmowy o tym, czy nie lepiej przeznaczyć te środki na odnawialne źródła energii, termomodernizację – komentował dla TVP3 Kraków Łukasz Sęk, będąc jeszcze radnym miejskim.

Ostatecznie ta rozmowa się odbędzie teraz. Jak informuje miasto, 3 lipca rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w dni ze smogiem. Głosy mieszkańców będą zbierane do 9 sierpnia.

Formy konsultacji:

  • mieszkańcy będą mogli przesyłać ankiety online (dostępne od dnia rozpoczęcia konsultacji) lub w formie tradycyjnej,
  • na 23 lipca zaplanowano spotkanie w godz. 18-20 w Urzędzie Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych,
  • odbędą się dwa dyżury telefoniczne: 16 lipca w godz. 16-18 oraz 6 sierpnia w godz. 9-11 pod numerami telefonów: 12 616 86 35, 12 616 86 29.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrime Video – filmowe i serialowe nowości VOD na lipiec 2024 r. Wśród premier Ministerstwo Niebezpiecznych Drani i Space Cadet
Następny artykułKardynał Reinhard Marx ostrzega: Unia Europejska może się rozpaść. Zagrożeniem „etniczny nacjonalizm”