A A+ A++

Przygotowujący się do kolejnego sezonu szkoleniowego „Dar Młodzieży” przechodzi remont potwierdzający klasę. Pod koniec stycznia żaglowiec wszedł do pływającego doku gdyńskiej stoczni Nauta. Po wypompowaniu wody i ustabilizowaniu jednostki dokładnie umyto i oskrobano kadłub. Wymagała tego zwłaszcza część podwodna, którą pokrywała spora warstwa skorupiaków. Miejscowo przeprowadzono piaskowanie oraz wymianę elementów ochrony anodowej (antykorozyjnej).

Dobra kondycja

Sprawdzeniu, czyszczeniu i malowaniu poddano kotwice wraz z ich łańcuchami oraz kluzy kotwiczne. Stoczniowcy zdemontowali, oczyścili i zakonserwowali śrubę napędową oraz śrubę steru strumieniowego. Przepłukano zbiorniki wody słodkiej, zęzy, zawory denne i kingstony (zawory zaburtowe). Ponieważ statek jest w dobrej kondycji, tym razem nie trzeba było prowadzić zbyt wielu prac w części pokładowej. Ograniczono się do sprawdzenia elementów takielunku stałego na masztach i kilku mniejszych napraw. Nad całością prac remontowych nadzór pełni Polski Rejestr Statków.

„Dar Młodzieży” pozostanie w doku prawdopodobnie do końca tygodnia. Dokładna data zejścia zależy od pogody. Kadłub bowiem musi jeszcze zostać pokryty dodatkową warstwą farby antyporostowej, a prace malarskie można prowadzić przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. – Przede wszystkim nie może być deszczu. Jak pada, nie da się malować. Poza tym im niższa temperatura, tym farba dłużej schnie. Dlatego z uwagą śledzimy prognozy pogody. Po położeniu farby antporostowej statek musi w ciągu 24 godzin wrócić do wody. Inaczej farba utraci właściwości antyporostowe – informuje kapitan Rafał Szymański, komendant „Daru Młodzieży”.

Po wyjściu z doku statek dalsze prace będą prowadzone stoczniowym nabrzeżu. Powrót fregaty na stałe miejsce przy nabrzeżu Pomorskim zaplanowano na połowę lutego. To pierwszy takie remont od 2 lat. Poprzedni również odbywał się w Naucie. Zakres prac był wówczas większy, ponieważ żaglowiec przygotowywał się do rejsu dookoła świata.

100 studentów z  Antwerpii

Tegoroczny sezon szkoleniowy „Daru Młodzieży” rozpocznie się 22 marca. W Gdyni na pokład zaokrętuje grupa ponad 100 studentów szkoły morskiej Hogere Zeevartschool z Antwerpii. Belgowie, którzy nie posiadają własnego żaglowca szkolnego, raz w roku wysyłają uczniów na miesięczne rejsy praktykanckie na „Darze Młodzieży”. Współpraca gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego z uczelnią z Antwerpii trwa od 2008 r. Tym razem belgijscy studenci pożeglują na trasie Gdynia – Antwerpia – Kadyks. W drodze powrotnej z Antwerpii na pokładzie „białej fregaty” popłyną uczniowie średnich szkół morskich ze Świnoujścia i Szczecina. Podczas kolejnych rejsów szkolenie przejdą głównie studenci Uniwersytetu Morskiego oraz grupa uczniów z Zespołu Szkół Morskich z Gdańska.

Szczegółowy harmonogram letnich podróży nie został jeszcze zamknięty. Armator prowadzi negocjacje z zagranicznymi partnerami, ponieważ wiele portów europejskich zabiega o przypłynięcie „Daru Młodzieży”. Na kursie gdyńskiego żaglowca zapewne znajdą się miasta gospodarze regat The Tall Ships Races (Lizbona, Kadyks, La Coruna, Dunkierka) oraz wielkich zlotów Sail Amsterdam i Sail Bremerhaven.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo z emeryturą i rentą po Brexicie?
Następny artykułSeminarium MMA