A A+ A++

Posiłki z mięsem są idealne jako główne danie obiadowe, ale mogą również urozmaicić spożywane śniadanie. Mięso ma również wiele wartości odżywczych, których nie dostarczy jedzenie samych warzyw i owoców, ale zbyt częste jedzenie mięsa również nie jest zdrowe.

Główną zaletą wszelkich mięs jest obecność pełnowartościowego białka. Na przykład zjedzenie 100 g wołowiny zapewnia połowę dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka na ten składnik. Mięso jest też idealnym źródłem żelaza, które jest lepsze od żelaza roślinnego, ponieważ jest lepiej wchłaniane przez organizm.

W mięsie można znaleźć też wiele fosforu, cynku, a także miedź, magnez czy siarkę, a oprócz nich także sporo witamin, głównie tych z grupy B. Jednak trzeba pamiętać, że część z nich ulega rozkładowi pod wpływem światła, a witamina B6 niszczy się w czasie zamrażania. Z tego powodu najbardziej wartościowe posiłki przygotowywane są ze świeżego mięsa.

Mięso ma jednak jedną poważną wadę, jaką jest tłuszcz i nasycone kwasy tłuszczowe, które mogą powodować zmiany miażdżycowe. Jednak są mięsa pod tym względem bardziej i mniej zdrowe.
Mniej tłuste, a więc bardziej zdrowe, są tzw. mięsa białe, do których zalicza się królika, cielęcinę, strusia (mimo że ma ciemne mięso), a także kurczaka i indyka. Przeciwieństwem mięs białych są mięsa czerwone, które zawierają więcej nasyconych kwasów tłuszczowych. Należą do nich wieprzowina, wołowina, baranina, konina, kaczka czy gęś.

Z tego powodu nie powinno się jeść mięsa codziennie. Zakłada się, że optymalna ilość spożywanego mięsa to 200 g dziennie i nie częściej niż 3-4 razy w tygodniu. I warto je jeść, bo jest przede wszystkim smaczne i stanowi część tradycyjnej polskiej kuchni.

Wystarczy zacząć od przysmaków, które pozyskuje się z mięsa wieprzowego. Kotlety schabowe z ziemniakami są bez wątpienia znakiem rozpoznawczym polskiej kuchni. Zresztą sam schab może być również pieczony i w takiej formie jest nieodłącznym elementem świątecznego stołu.

Ze świni można też pozyskać m.in. żeberka, które idealnie smakują zatopione w sosie, golonkę, podawaną czasem jako duszoną w piwie, czy też karkówkę. Jednak karkówka nie pochodzi oczywiście tylko z wieprzowiny. Możemy otrzymać bowiem karkówkę baranią, cielęcą, czy wołową.

Ze wspomnianej wołowiny również można uzyskać antrykot, polędwicę, ligawę czy udziec, a jednymi z bardziej popularnych dań z mieloną wołowiną są oczywiście hamburgery, które podane z dużą ilością warzyw w środku stanowią pyszny i pożywny posiłek nie tylko na obiad, ale też na śniadanie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzekąski
Następny artykułNowa odsłona Centrum Edukacji Lotniczej