Choć aktorzy Teatru Miejskiego nie próżnowali przez wakacje, w nowy sezon wchodzą z iście wystrzałową energią. Nowemu sezonowi patronować będą kobiety oraz historie, które zmieniły bieg świata. Najbardziej oczekiwaną premierą, ćwierć wieku po pierwszym spektaklu na scenie West Endu, będzie „Kopenhaga” Michaela Frayna w reż. Krzysztofa Babickiego.
Sezon artystyczny zainauguruje finał 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. To najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy w tym roku pod hasłem „Fakty, mity, przemilczenia”. Ten konkurs dał wiarę we własne siły wielu młodym dramatopisarzom. Wszystkie nominowane w tegorocznej edycji sztuki oparte są na faktach i nawiązują do rzeczywistych zdarzeń. Inscenizowane czytania najlepszych sztuk nadesłanych na tegoroczny konkurs, w których wezmą udział aktorzy Teatru Miejskiego, będzie można obejrzeć w dniach 28-30 września. Laureata poznamy 30 września, do jego rąk trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych ufundowanych przez prezydenta Gdyni.
Więcej na stronie www.gnd.art.pl.
Pierwszą premierą sezonu będzie „Kopenhaga” Michaela Frayna w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Sztuka Frayna odsłania kulisy rozmów o wstrzymaniu niemieckiego programu jądrowego. To uniwersalny trójgłos o społecznej odpowiedzialności nauki, o etyce, sumieniu i postępie, którego nie można zatrzymać. W obsadzie: Beata Buczek-Żarnecka (jako Margrethe Nørlund-Bohr), Dariusz Szymaniak (jako Werner Heisenberg) i świętujący rolą duńskiego genialnego fizyka i noblisty Nielsa Bohra 85. urodziny Jerzy Kiszkis.
Premierę zaplanowano 14 października. Po ponad 20 latach od polskiej premiery i ćwierć wieku po pierwszym spektaklu na scenie West Endu na deskach Teatru Miejskiego obejrzymy historię, która być może zmieniła bieg świata.
W lutym 2024 roku zdecydowany głos na scenie zabiorą kobiety. Zdenka Pszczołowska wyreżyseruje „Lizystratę, czyli strajk kobiet” Artystofanesa. To komedia wymierzona w wojnę, przemoc i nienasycenie władzy. Ale czy i tym razem dzieło antycznego facecjonisty i sowizdrzała rozbawi nas do łez?
W kwietniu 2024 na scenie zawita następna sztuka z kobietami w roli głównej. Po raz kolejny staną się siłą napędową lokalnych perypetii polityczno-towarzyskich. Krzysztof Babicki wyreżyseruje „Niewolnice z Pipidówki” Michała Bałuckiego. Scenariusz powstał na podstawie kilku utworów tego pozytywistycznego pisarza i publicysty, który jak w zwierciadle pokazywał choroby i bolączki XIX-wiecznego społeczeństwa. Korupcja, nepotyzm, erotyzm – to wybuchowa mieszanka, z którą przyjdzie się nam zmierzyć na wiosnę.
Oprócz tego w repertuarze znajdziemy spektakle, które już podbiły serca widzów. To m.in. „Sen nocy letniej” w reż. Rafała Szumskiego, „Czarodziejska Góra” w reż. Jacka Bały czy uznane za jedną z najważniejszych powieści XX wieku „Jądro ciemności” w reż. Krzysztofa Babickiego.
22 czerwca 2024 roku po raz 28. nastąpi uroczyste otwarcie Sceny Letniej w Orłowie. Premierowy spektakl przygotowywany jest przez Jacka Bałę, którego muzyczne spektakle „Marlena. Iluzje” i „Osiecka. Archipelagi” cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród wakacyjnej publiczności. Na Scenie Letniej aktorzy teatru dramatycznego grać będą do 11 sierpnia 2024 roku.
Szczegóły, repertuar i bilety na www.teatrgombrowicza.art.pl/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS