Zmiany to efekt ogłoszenia nowej ustawy mieszkaniowej. Jednym z jej głównych zapisów jest większe wsparcie finansowe towarzystw budownictwa, spółdzielni mieszkaniowych i spółek gminnych współpracujących z samorządami (w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego, SBC). Dzięki temu powstać ma więcej mieszkań na wynajem z limitowaną ustawową stawką czynszu, a także mieszkań spółdzielczych lokatorskich. W nowych budynkach, jak i tych przeznaczonych do remontu czy rewitalizacji (w których takie mieszkania powstaną). Innymi słowy: więcej lokali dla wszystkich tych, których nie stać na zakup mieszkania lub jego wynajęcie na warunkach komercyjnych, a których dochody są jednak zbyt wysokie, by skorzystać z zasobów komunalnych.
Zmiany w pakiecie mieszkaniowym
Czego dotyczą kluczowe zmiany? To po pierwsze wyższe granty dla gmin z Funduszu Dopłat. Bezzwrotne wsparcie wcześniej wynosiło 20 proc. wartości inwestycji, teraz wzrosło ono od 25 do nawet 35 proc.
Po drugie: możliwość pozyskiwania przez gminy współpracujące z inwestorami dodatkowych środków, w tym przypadku z nowo utworzonego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Jednorazowo maksymalnie 3 mln zł dla nowej spółki, a w przypadku już działających – maksymalnie do 10 proc. wartości kosztów planowanej inwestycji mieszkaniowej.
To zresztą nie jedyna zmiana. Teraz pieniądze do gminy będą mogły trafić w dowolnie wybranym momencie – nawet jeszcze przed rozpoczęciem prac, by te nie “zamrażały” własnych środków (wcześniej stanowiły refundację już poniesionych kosztów).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS