A A+ A++

W Szkole Podstawowej nr 7 w Lubinie odbył się finał I edycji konkursu wiedzy o recyklingu „Dajmy Ziemi drugie życie”. Finał był jednocześnie podsumowaniem działań, które obchodzone były w szkole w ramach Dnia Ziemi, który obchodzony był pod koniec kwietnia.

Po raz pierwszy od dwóch lat społeczność szkolna mogła obchodzić stacjonarnie w szkole Dzień Ziemi, który przypada 22 kwietnia. Współcześnie Ziemi zagraża wiele zjawisk, takich jak: globalne ocieplenie, emisja gazów cieplarnianych, zanieczyszczenie powietrza, wycinanie lasów, zanieczyszczenie wód (głównie plastikiem). Jedną z najprostszych rzeczy, które można zdobić dla planety na co dzień jest segregacja odpadów, która i tak jest obligatoryjna. Recykling jest formą ochrony przyrody.

Korzyści z segregacji odpadów jest wiele, ale dwie najważniejsze są dla mieszkańców i dla planety.

Po pierwsze, recykling się po prostu opłaca. Państwa Unii Europejskiej zdecydowały się na ustalenie poziomów recyklingu na poszczególne lata. Gdy dana gmina nie osiągnie ich w danym roku, może dostać karę i może się wydarzyć, że mieszkańcy po prostu będą musieli płacić wyższe rachunki za odbiór odpadów. Gmina Miejska Lubin miała poziom recyklingu za 2021 rok na poziomie 33%. Nie jest źle, ale już w 2025 roku we wszystkich państwach UE ten poziom będzie wynosił 55%, a następnie będzie wzrastał do 65% do 2035 roku. Prawidłowa segregacja to sposób na uniknięcie dodatkowych kosztów, które zapłacą wszyscy.

Po drugie, przetwarzanie odpadów to duża oszczędność zasobów naturalnych Ziemi. Mało kto wie, ale na przykład część odpadów wyrzuconych do pojemnika na tworzywa sztuczne, których już nie można przetworzyć, mieli się i przeznacza na paliwa alternatywne. To takie paliwo, które zastępuje węgiel, na przykład w cementowniach lub elektrociepłowniach. 3 tony paliwa alternatywnego z plastików zastępuje 1 tonę węgla. Redukcja zużycia węgla jest ważna, a szczególnie teraz. 1 tona papieru, który powstaje z recyklingu pozwala zaoszczędzić aż 17 drzew i 26 tysięcy litrów wody. 1 tona szkła z recyklingu to oszczędność 800 kg piasku. Recykling to też sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia wszechobecnym plastikiem. Z kolei tylko ok. 5% śmieci, które trafiają do pojemnika na zmieszane odpady trafia do ponownego przetworzenia. Zazwyczaj te śmieci trafiają na składowisko odpadów.

– Dlatego pomyślałam, żeby zorganizować konkurs, w którym uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o segregacji odpadów i ekologii. Najpierw zaprosiłam uczniów do przygotowania informacji na temat recyklingu. Wspólnie stworzyliśmy plakaty z kampanią informacyjną, która miała zaciekawić uczniów i ich edukować. Kampania wystartowała w Dniu Ziemi – mówi Małgorzata Gralla, organizatorka konkursu i nauczyciel geografii w SP 7.

Następnie uczestnicy poznawali tajniki recyklingu, czyli to jak segregować je poprawnie i co dzieje się z odpadami po ich wrzuceniu do kosza. Uczniowie dowiedzieli się, jakie nowe rzeczy mogą powstać i ile zasobów Ziemi można przy tym oszczędzić. Finałem obchodów Dnia Ziemi była organizacja I edycji konkursu „Dajmy Ziemi drugie życie”. Była to pilotażowa edycja, w której udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Lubinie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego Zagłębie Lubin (NSP SMS) i Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Zagłębie Lubin (NLO SMS). Uczniowie zostali podzieleni na dwie kategorie: klas 4-6 SP oraz kategorię uczniów klas 7-8 SP i 1-3 LO. Konkurs został przeprowadzony w formie elektronicznej – uczniowie pod opieką nauczyciela wypełniali na komputerach formularz konkursowy.

Laureatami konkursu w kategorii uczniów klas 4-6 SP zostali: Joanna Lepianka, 5a NSP SMS (1 miejsce), Ewa Szafrańska, 5a NSP SMS (2 miejsce) oraz Karolina Zabrzeńska, 4a SP 7 (3 miejsce). W kategorii starszych uczniów zwyciężyli: Oliwia Faltyn, 7a NSP SMS (1 miejsce), Franciszek Dziki, 7b NSP SMS (2 miejsce) oraz Lena Sadowska 7b NSP SMS (3 miejsce). Konkurs okazał się sporym sukcesem, ponieważ przystąpiły do niego aż 93 osoby! Myślę, że jest to również zasługa sponsorów konkursu – firmie EkoPartner Recykling, która ufundowała nagrody główne (słuchawki bezprzewodowe oraz głośniki bezprzewodowe) oraz MPWiK w Lubinie, które przekazało gadżety na rzecz konkursu. Zależało nam na zaoferowaniu atrakcyjnych nagród, które zachęcą młodzież do udziału.

Po sukcesie pierwszej, pilotażowej edycji, szkoła liczy, że w kolejnym roku szkolnym uda się zorganizować kolejną edycję konkursu, do której zaprosi inne szkoły z Lubina i okolic.

Fot. Małgorzata Gralla

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJerzyk przegrał walkę o życie
Następny artykułAzowstal ma zostać zrównany z ziemią. Oto plan Rosji dla Mariupola