Dachy użytkowe stanowią idealną odpowiedź na wiele bolączek współczesnych miast, lecz obarczone są równie licznymi ryzykami utrudniającymi późniejszą eksploatację. Jak zaplanować konstrukcję dachu z dbałością o pełną szczelność układu warstw bez przecieków, brak mostków termicznych oraz odporność na deformację?
Masowe ruchy migracyjne w kierunku terenów zurbanizowanych oraz dynamiczne zmiany klimatu to dwa najważniejsze wyzwania, z jakimi mierzą się współczesne miasta. Dachy użytkowe nie tylko zwiększają ilość dostępnej przestrzeni, którą można wartościowo zagospodarować -stanowią one także odpowiedź na realne zagrożenia, takie jak zalewające miasta ulewne deszcze, fale upałów czy kurcząca się bioróżnorodność.
Możliwości i korzyści są praktycznie nieograniczone. Dach płaski może z powodzeniem pełnić np. funkcję parkingu lub przestrzeni handlowo-usługowej, zwiększając ilość powierzchni i wpływy z tytułu wynajmu. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię, a w konsekwencji – poziom emisji CO2 do atmosfery. Intensywna zieleń pozwala obniżyć temperaturę powietrza o około 1,5°C, zmniejszając tym samym obciążenie termiczne obiektu. Systemy retencyjne na dachu pomagają zaś odciążyć miejskie systemy kanalizacyjne w czasie ulewy, a przy okazji odzyskać do użytku cenną wodę deszczową.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Potencjalne ryzyka i jak ich uniknąć
Kluczem do prawidłowej realizacji i bezawaryjnej eksploatacji dachów użytkowych jest dobór odpowiednich materiałów i prawidłowej konstrukcji. Pod uwagę należy wziąć szereg potencjalnych zagrożeń, takich jak m.in.:
– deformacje warstw izolacji termicznej, hydroizolacji i pokrycia spowodowane wyższymi obciążeniami mechanicznymi, np. w postaci ciężaru własnego warstw dachowych lub intensywnych sił statycznych i dynamicznych,
– trudne do zlokalizowania i naprawienia miejsca przecieków oraz odkładanie się wilgoci wewnątrz konstrukcji np. w wyniku zachodzącej kondensacji pary wodnej, co może prowadzić do zwiększania wagi dachu, utraty parametrów termicznych czy rozwoju form biologicznych w strukturze dachu,
– wykorzystanie materiałów palnych stanowiących zagrożenie pożarowe.
Zawilgocenie w warstwie termoizolacyjnej dachu
Biorąc pod uwagę powyższe ryzyka, wybór odpowiednich materiałów i technologii budowlanych ma kluczowy wpływ na wydajność i żywotność dachu.
– Z myślą o wszystkich powyższych problemach stworzyliśmy koncepcję Kompaktowego Dachu FOAMGLAS®, czyli prostego w realizacji, wytrzymałego i wszechstronnego podłoża, które maksymalizuje wyjątkowe właściwości izolacji termicznej ze szkła spienionego. Ten prosty układ warstw daje gwarancję, że dach pozostaje zawsze całkowicie szczelny i suchy w swej strukturze, bezawaryjny i bezpieczny ogniowo, przez cały okres eksploatacji – wyjaśnia Łukasz Barcz, ekspert firmy FOAMGLAS® Building Poland.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS