Deszczowa pogoda i coraz niższe temperatury sprzyjają popołudniom spędzanym w domu, w towarzystwie koca, herbaty i ciekawej książki. Po jaki tytuł sięgnąć?
Aleksandra Rybka „Pokaż mi swoją bibliotekę”
„Pokaż mi swoją bibliotekę” to zbiór rozmów z ludźmi pióra i szeroko pojętej książki – pisarzami, publicystami, językoznawcami, redaktorami i – przede wszystkim – bibliofilami. Znajdziemy tu takie nazwiska jak: Jerzy Bralczyk, Jacek Dehnel, Justyna Sobolewska czy Anna Dziewit-Meller. Rozmowy z nimi są spokojne i serdeczne, bo przecież biblioteki i książki wyzwalają serdeczność. Ale, ale… czytelnicy mogą się bardzo zdziwić, jak skrajnie różnie rozmówcy traktują książkę jako przedmiot, jak dziwne rzeczy zbierają i jak rozbieżne mają definicje bibliofilstwa. Jedni otaczają książkę niemal kultem, dla innych pozostaje przedmiotem typowo użytkowym.
Publikacja jest także kopalnią wiedzy o losach poszczególnych księgozbiorów prywatnych, a także o sposobie ich budowania i profilowania. To niebywale wartościowa propozycja dla tych, którzy interesują się historią książki, ale przede wszystkim dla miłośników twórczości pisarzy i publicystów, z którymi rozmawiała autorka. Pozwala bowiem bliżej poznać i ich. Książka ta jest bowiem zaproszeniem do prywatnej przestrzeni. Możliwość obcowania z bibliotekami pisarzy to jedno z najpiękniejszych zaproszeń, które mogliśmy dostać jako czytelnicy…
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Justyna Bednarek „Basik Grysik i wrony”
Justyna Bednarek to jedna z najbardziej rozpoznawanych dzisiaj autorek książek dla dzieci. Stało się tak w dużej mierze za sprawą kultowej już dzisiaj serii opowiadającej o przygodach skarpetek. Autorka odkryła w niej przecież tajemnicę znikania skarpetek i wyjaśniła zjawisko ich dekompletowania. Teraz jednak pokazała się młodym, i nie tylko młodym czytelnikom, z zupełnie innej strony.
Książeczka „Basik, Grysik i wrony” jest zupełnie inna od wszystkich książek, jakie napisała dotąd autorka. Ta króciutka historia dziewczynki, która rodzi się w pewną mroźną styczniową noc, obejmuje w finale całą historię ludzkiego życia, na wysokim metaforycznym poziomie. To dlatego przeznaczona jest nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Jest to bowiem książka, którą można odczytywać na wielu płaszczyznach, co stanowi o jej wyjątkowości i sytuuje ją wśród propozycji dla czytelnika uniwersalnego. W opowieści o Basi Justyna Bednarek wykorzystuje bowiem motyw linki – każdy się z taką rodzi i każdy jest nią przywiązany do innych ludzi i swojego miejsca na ziemi. Nietrudno domyśleć się, że to także linia życia…
Historię Basi zdobią ciepłe, wspaniałe ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej – znakomitej ilustratorki książek dla dzieci pochodzącej z… naszego miasta!
To jeszcze jeden powód, dla którego warto sięgnąć po tę książkę…
Monika Śliwińska „Panny z „Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat”
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Wydaje się, że o „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego wiemy niemal wszystko, to utwór tak mocno zakorzeniony w naszej kulturze. A jednak… Monika Śliwińska, autorka biografii Wyspiańskiego („Wyspiański. Dopóki starczy życia”), oddała właśnie do rąk czytelników książkę, której głównymi bohaterkami są siostry Mikołajczykówny: Anna – żona Włodzimierza Tetmajera; Jadwiga, słynna Panna Młoda z młodopolskiego dramatu, żona Lucjana Rydla oraz Maria. Jednym słowem autorka zaprasza nas do bronowickiej chaty, gdzie miały miejsce wydarzenia tak celnie odtworzone przez Wyspiańskiego. Oddaje to, co należało się tym kobietom – pamięć i zainteresowanie.
Ogromną siłą opracowania jest bogaty materiał ilustracyjny. Mnóstwo tu zdjęć z różnych okresów życia. Zachwycają te wszystkie twarze, ludowe stroje, wnętrza.
Ta książka to prawdziwy wehikuł czasu. Trzeba ją przeczytać!
źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
Beata Staniaszczyk
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS