Jakość powietrza, szczególnie w dużych miastach, pozostawia wiele do życzenia. Nie każdy może pozwolić sobie na ucieczkę na wieś, dlatego warto zadbać o jakość powietrza w domu. W tym celu dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w praktyczny oczyszczacz.
Często zdarza ci się cierpieć z powodu infekcji, masz duszności, źle się czujesz i męczą cię bóle głowy? Winę za to ponosi nieodpowiednia jakość powietrza w domu. Praktyczny oczyszczacz pozwoli pozbyć się dymu, zarodników grzybów czy innych substancji powodujących nieprzyjemny zapach.
Jak sprawdzić jakość powietrza
Jesień i zima to przede wszystkim czas, w którym wracamy do ogrzewania pomieszczeń, a to może negatywnie odbić się na jakości powietrza, a co za tym idzie samopoczuciu. Pierwsze symptomy przypominają zwykłą alergię na kurz czy roztocza – kaszel, katar, łzawienie oczu i powracające bóle głowy. Kolejnym objawem jest większa podatność na infekcje układu oddechowego, a także podrażnienia gardła czy spojówek.
Najlepszym sposobem na profesjonalne sprawdzenie jakości powietrza w domu jest zainwestowanie w urządzenie, którego zadaniem jest poprawa stanu powietrza lub zakup specjalnego czujnika, który z dokładnością zmierzy stopień zanieczyszczenia powietrza oraz stężenie szkodliwych substancji takich jak formaldehydy czy lotne związki organiczne. Znacznie lepiej będzie jednak kupić urządzenie, które monitoruje i na bieżąco chroni przed szkodliwymi substancjami.
Wszystko zależy od filtrów
Oczyszczacze dostępne na rynku działają na zasadzie przepuszczania powietrza przez system filtrów, których zadaniem jest wyłapywanie określonych cząsteczek – bakterii, wirusów, zarodników czy roztoczy.
Filtr HEPA to obecnie standard w oczyszczaniu powietrza, zarówno w warunkach domowych, jak i przemyśle. Materiał o dużej porowatości skutecznie pochłania zapachy, a także różnego rodzaju zanieczyszczenia. Ze względu na wysoką skuteczność filtry te są naturalnym wyborem dla alergików, którzy muszą przebywać w niemal sterylnie czystych pomieszczeniach, aby nie narazić się na dyskomfort.
Remont w Prezencie – fragment odcinka nr 3
Bardzo popularne są również oczyszczacze z węglem aktywnym, którego porowata struktura doskonale absorbuje zanieczyszczenia organiczne i metale ciężkie. Filtr węglowy ma za zadanie wchłaniać przykre zapachy takie jak chociażby dym tytoniowy.
Zapewnij sobie doskonale świeże powietrze (Adobe Stock)
Filtry elektrostatyczne wyposażono natomiast w jonizator powietrza, w którym zanieczyszczenia są naładowywane ujemnie, a następnie przyciągane przez filtr o przeciwnym ładunku. Skuteczność takiego oczyszczacza ocenia się na około 99 proc.
Dobierz oczyszczacz do pomieszczenia
Urządzenie, które planujesz kupić, powinno być dopasowane do pomieszczeń, w których planujesz go używać. Dlatego przed zakupem sprawdź wydajność mierzoną w metrach sześciennych. Może się okazać, że oczyszczacz, na który się zdecydujesz będzie obejmował zbyt mały obszar lub odwrotnie – zbyt duży.
Pamiętaj również, że oczyszczacz powietrza podczas pracy emituje hałas. Co prawda nawet w starszych modelach nie jest on na tyle głośny, by zagłuszać zwyczajną rozmowę, ale ciągły odgłos pracy oczyszczacza po długim czasie może stać się uciążliwy, dlatego dobrze będzie zwrócić uwagę na przewidywany poziom hałasu urządzenia. Warto zainwestować w sprzęt, który emituje nie więcej niż 30-25 decybeli.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS