A A+ A++

W poniedziałek, 21 lutego, w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Bobowie, odbyło się spotkanie dotyczące programu „Czyste Powietrze”. W spotkaniu uczestniczyło 16 osób.

Bobowo jest jedyną gminą w woj. pomorskim, w której program „Czyste Powietrze” pilotuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Punkt konsultacyjny znajduje się w GOPS.

O programie

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Program „Czyste Powietrze” jest przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych (lub wydzielonych tam lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą) na dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Pierwsze wnioski

– To już drugie takie spotkanie w naszej gminie. W pierwszym, w październiku 2021 r. uczestniczył Piotr Kumpiecki, doradca energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – wspomina Mirosława Talaśka, kierownik GOPS. – Przyszło ponad 60 osób. Pytano o szczegóły. W naszym Punkcie konsultacyjnym, udzieliliśmy ponad 20 porad, a wnioski do programu złożyły cztery osoby.

Jedna z nich złożyła wniosek na kilka form dofinansowania: wymiana pieca, okien, docieplenie i czeka na podpisanie umowy.

– Wnioski zainteresowani mogą składać też bezpośrednio poprzez WFOŚiGW i bank, i choć GOPS w tym procesie nie uczestniczy, to zawsze chętnie pomożemy je wypełnić – dodaje pani kierownik.

Są zmiany

Od stycznia 2022 w programie znalazła się kolejna grupa beneficjentów, uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania (do 90 proc.).

– Z analizy złożonych do tej pory wniosków wynika, że najczęściej planowane są wymiany źródła ciepła na nowoczesne na kotły na pelet i te o podwyższonym standardzie – mówi pani Beata Jakusz-Gostomska, inspektor GOPS.

– To dobry program, ale jest jeden „kłopot”, bo beneficjent musi najpierw kupić, okazać się fakturą i dopiero potem uzyska zwrot poniesionych kosztów – dodaje inspektor Anita Kaliszewska. – My wypełniamy wniosek o dofinansowanie, wysyłamy go do Funduszu, WFOŚiGW przesyła do beneficjenta umowę, następnie ten realizuje swoje przedsięwzięcie (ma na to 30 miesięcy), a kiedy jest zrealizowane, składamy wniosek o płatność (z fakturami), wysyłamy do WFOŚ i czekamy na decyzję. Jeżeli wszystko będzie zgodnie z wytycznymi, pieniądze trafią na konto beneficjenta.

W kraju

Nabór wniosków do programu „Czyste Powietrze” ruszył we wrześniu 2018 r.  Najwięcej (184267) złożono w roku 2021 (48,6 proc. wszystkich złożonych w programie). W ciągu dziesięciu lat trwania programu przewidziana jest wymiana 3 milionów „kopciuchów”. Wśród 100 najaktywniejszych gmin, na 73 miejscu w Polsce znalazła się tylko jedna gmina z woj. pomorskiego – Mikołajki Pomorskie, w której złożono 13 wniosków (dane ze strony: czystepowietrze.gov.pl).

Anna R.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW środowisku wzbudzał duże kontrowersje. 29-letni kulturysta nie żyje
Następny artykułKazachstan odmawia Rosji wysłania swoich wojsk na Ukrainę!