Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuj się korygowaniem wad zgryzu i szczękowo-twarzowych oraz innych nieprawidłowości. Dzięki zabiegom stosowanym w gabinetach ortodontycznych można uniknąć poważnych problemów zdrowotnych oraz poprawić swój uśmiech.
U kogo można przeprowadzić ortodoncję?
Zabiegi ortodontyczne można przeprowadzić zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Nie ma też górnego limitu wieku, do którego można skorzystać z usług ortodonty. Co więcej, u osób starszych leczenie ortodontyczne jest wręcz konieczne, aby dopasować pacjentowi protezę zębową.
Zatem bez względu na wiek, jeśli występują jakiekolwiek wady zgryzu lub inne nieprawidłowości, koniecznie trzeba umówić się na konsultację do ortodonty.
Ortodoncja w Łodzi – czyli wykwalifikowani specjaliści, którzy niezależnie od wieku i rodzaju wad zajmą się korekcją zgryzu u swoich pacjentów. Na zabiegi warto umawiać się do profesjonalistów w swojej dziedzinie, którzy rzeczowo wyleczą powstałe nieprawidłowości w uzębieniu.
Jakie są rodzaje wad zgryzu?
Wady zgryzu dzieli się na trzy główne grupy, w których zawarte są konkretne typy. Jest to zależne od kierunku przestrzennego, w którym się rozwijają. Wyróżnia się wady poprzeczne, pionowe i pośrodkowe. Niezależnie od nich mogą też wystąpić nieprawidłowości zębowe.
Poprzeczne wady zgryzu
Wśród nich wyróżnia się dwa typy zgryzu:
-
zgryz krzyżowy, w którym uzębienie nieprawidłowo nachodzi na siebie. Zęby dolne przykrywają zęby górne. Ten typ może doprowadzić do wad wymowy, problemów z żuciem oraz uszkodzenia błony śluzowej, a także sprzyja powstawaniu próchnicy i sprawia, że zęby są bardziej podatne na kruszenie się;
-
zgryz przewieszony, gdzie zęby trzonowe i/lub przedtrzonowe są nadmiernie wysunięte do przodu. Najczęściej jest wynikiem genetyki lub ssania kciuka przez dzieci. Jednak może pojawić się też w wieku dorosłym. Może powodować trudności w mowie i żuciu.
Niezależnie od typu zgryzu należy umówić się na konsultację z ortodontą, który oceni stan zdrowia uzębienia oraz zdecyduje o podejmowanych krokach.
Pionowe wady zgryzu
Kolejnym rodzajem są wady pionowe, które również dzielą się na dwa typy:
-
zgryz głęboki, gdzie zęby dolne są przykryte górnymi przynajmniej w 2/3. Efektem tej wady są zmiana rysów twarzy, wady wymowy i pogorszony stan zębów, które nadmiernie się ścierają. Osoby ze zgryzem głębokim mają trudności z odgryzaniem i przeżuwaniem pokarmów;
-
zgryz otwarty, który polega na tym, że zęby dolne i górne nie stykają się, tworząc widoczną przestrzeń pomiędzy zębami. Powstaje on we wczesnym dzieciństwie i może prowadzić do wad wymowy oraz problemów z jedzeniem.
Te typy wydają się być bardziej skomplikowane i mocniej utrudniające codzienne funkcjonowanie, jednak będąc pod odpowiednią opieką, mogą one zostać prawidłowo skorygowane.
Pośrodkowe wady zgryzu
Ostatni rodzaj wad zgryzu także dzieli się na dwa typy:
-
tyłozgryz polegający na tym, że żuchwa jest cofnięta względem szczęki. Blisko 45% osób z nieprawidłowościami zgryzu cierpi na ten typ;
-
przodozgryz, który polega na silnym wysunięciu części lub całego dolnego łuku zębowego względem górnego. Osoby z tym typem mogą mieć trudności z oddychaniem.
Każda z wad zgryzu może być utrudnieniem w codziennym życiu, dlatego warto rozważyć pomoc ortodontyczną, która wpłynie na komfort każdego dnia.
Ortodoncja jest świetnym rozwiązaniem dla osób w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Sprawdzony i doświadczony ortodonta może znacznie usprawnić życie swoich pacjentów oraz poprawić ich samopoczucie.
tekst płatny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS