Drewniana podłoga wypełnia dom przyjemnym ciepłem i tworzy we wnętrzach pełen przytulności klimat. Wnosi jednocześnie niewymuszony szyk do aranżacji, ujmując swym naturalnym i ponadczasowym pięknem. Podpowiadamy, czym ją najlepiej zabezpieczyć, by uzyskać pożądany efekt dekoracyjny i na dłużej cieszyć się jej walorami.
Dobór preparatu do zabezpieczenia drewnianej podłogi zależy w dużej mierze od oczekiwanego efektu. Jedną z popularniejszych metod jest użycie lakieru, ponieważ tworzy on wyjątkowo trwałą powłokę, sprawiając, że powierzchnia jest bardziej odporna na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. To szczególnie cenna właściwość, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta – deskom nie straszne będą wówczas dziecięce zabawy i harce pupili. Ponadto, lakier, np. marki Drewnochron, zabezpiecza podłogę przed plamami, działaniem roztworów środków myjących oraz światła. W efekcie na dłużej utrzymuje ona estetyczny wygląd. Co również istotne, zachowuje naturalny rysunek drewna, dzięki czemu nie traci ono swego naturalnego uroku.
Jeśli w pełni naturalny wygląd drewna jest kluczowym czynnikiem przy wyborze sposobu pielęgnacji podłogi, a jej wysoka wytrzymałość mechaniczna schodzi na dalszy plan, optymalne będzie olejowanie. Oleje, takie jak Tikkurila Pontti Floor Oil, wnikają w drewno, dając całkowicie transparentny efekt. Tym sposobem pięknie pogłębiają strukturę drewna i eksponują jego charakterystyczne usłojenie. Wysoko cenione są przy tym za odpychające wodę właściwości, dzięki którym skutecznie zabezpieczają podłogę przed wilgocią, a także chronią ją przed zabrudzeniami.
Dla uzyskania całkowicie kryjącego efektu polecana jest z kolei farba, np. Tikkurila Pontii Floor Paint. Dzięki możliwości barwienia jej na tysiące kolorów oraz dostępności w dwóch stopniach połysku, podłogę można dopasować praktycznie do każdej aranżacji. Jej zaletą jest również to, że szybko schnie, dzięki czemu prace malarskie można przeprowadzić w krótkim czasie, a podłoga nie musi być na długo wyłączona z użytkowania. Farba jest również bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, co w efekcie zabezpiecza podłogę chroniąc drewno i zapobiegając wnikaniu zabrudzeń w jego strukturę.
Oryginalne źródło: ZOBACZ