Opaski zaciskowe – krótka charakterystyka
Opaski zaciskowe zwane często trytytkami to niepozorne elementy o bardzo dużej uniwersalności. Są produkowane z wytrzymałego oraz dość elastycznego poliamidu. Sekret ich działania tkwi w prostym mechanizmie zapadkowym, który tworzy bardzo mocną pętlę. Opaski tego typu są wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu i nie tylko. Przydać się mogą w domu czy garażu. Służą jako rozwiązanie tymczasowe lub stałe.
Gdzie wykorzystywane są opaski zaciskowe?
Przede wszystkim opaski zaciskowe służą do spinania kabli i przewodów elektrycznych wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. W tym drugim przypadku trzeba sięgnąć po trytytki odporne np. na działanie promieniowania ultrafioletowego. Są to opaski wzmocnione węglanem.
Po popularne trytytki na co dzień sięgają chętnie instalatorzy szaf teleinformatycznych czy rozdzielnic elektrycznych. Te niepozorne akcesoria w dużej mierze ułatwiają zachowanie porządku. Dobrze sprawdzają się podczas różnego rodzaju remontów, prac wykończeniowych itd. Często wykorzystywane są w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym.
Przez amatorów opaski zaciskowe stosowane są np. do mocowania kołpaków w samochodzie czy do zabezpieczania bagażu.
Czy opaskę zaciskową można samodzielnie rozpiąć?
Cechą typową dla trytytek jest samozacisk – samoczynne blokowanie. Mechanizm został opracowany tak, aby możliwe było zaciśnięcie opaski po przeciągnięciu jej przez oczko główki, ale tylko w jedną stronę. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy taką opaskę zaciskową można samodzielnie rozpiąć.
Najlepsze na rynku opaski zaciskowe są niezwykle trwałe i wytrzymałe. Dlatego niemożliwe jest samoczynne czy celowe rozpięcie takiej obejmy. Trzeba tutaj sięgnąć po ostre narzędzie np. nóż lub nożyczki. Oczywiście to prowadzi do zniszczenia trytytki, która nie nadaje się już do ponownego wykorzystania. Na szczęście opaski nie są produktami drogimi.
Warto też wspomnieć o tym, że w sprzedaży dostępne są coraz częściej opaski zaciskowe wielokrotnego użytku. W razie potrzeby można je swobodnie rozpiąć i ponownie zacisnąć. Nie wpływa to negatywnie na ich ogólną funkcjonalność.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS