A A+ A++

Odpowiednie dokręcenie śrub czy nakrętek to podstawowy warunek bezpiecznych napraw. Bez właściwych narzędzi to pozornie proste zadanie może okazać się bardzo trudne, a wrażliwe elementy mogą ulec uszkodzeniu. Z pewnością przydadzą Ci się klucze dynamometryczne. Czym są i kiedy warto z nich skorzystać? Sprawdźmy!

Czym są klucze dynamometryczne?

Zdarzyło Ci się kiedyś zerwać gwint albo uszkodzić delikatny element na przykład podczas dokręcania śruby? A może nie wiesz, z jaką siłą dokręcić śrubę czy nakrętkę, aby z jednej strony zagwarantować bezpieczne połączenie, a z drugiej po prostu nie przedobrzyć? To problemy, które wyjątkowo często pojawiają się zarówno w profesjonalnych, jak i amatorskich warsztatach. Jak zwykle, odpowiedzią są profesjonalne narzędzia.

Klucze dynamometryczne to specjalistyczne narzędzia służące do dokładnego dokręcania śrub i nakrętek z precyzyjnie ustalonym momentem obrotowym (siłą dokręcenia). Ich głównym zadaniem jest zapewnienie, że połączenia są dokręcane z siłą dostosowaną do konkretnych wymagań.

Użytkownik – poprzez odpowiednią regulację klucza – określa moment obrotu. Dzięki temu możesz na przykład idealnie zastosować się do wskazań producenta i nie musisz obawiać się, że przez nieostrożność elementy ulegną przypadkowemu zniszczeniu. W przyszłości nie wystąpią także problemy z odkręceniem śrub czy nakładek.

Jakie klucze dynamometryczne wybrać?

Klucze dynamometryczne bez wątpienia powinny wejść w skład podstawowego wyposażenia każdego warsztatu – zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego. Jak dobrać odpowiednie modele? Przede wszystkim stawiaj na jakość. Pewność, że narzędzia przetrwają wiele napraw i będą po prostu niezawodne zyskasz wybierając klucze dynamometryczne Quatros.

Koniec końców klucze dynamometryczne bazują na stosunkowo skomplikowanym mechanizmie, więc po prostu nie warto iść na kompromisy. Na co zwrócić uwagę?

  • Zakres: jest wyrażony w niutonometrach. Im większy, tym większa możliwość regulowania siły dociągu.
  • Świadectwo kalibracji: przekonaj się, czy klucz dynamometryczny posiada świadectwo kalibracji wystawione na podstawie badań przeprowadzonych na certyfikowanych przyrządach pomiarowych.
  • Dokładność: producent powinien wskazać potencjalny margines błędu przy ustalaniu obrotu.
  • Materiały: klucze dynamometryczne powinny być trwałe, odporne na uszkodzenia i po prostu porządnie wykonane. Dzięki temu upewnisz się, że poradzą sobie podczas wykonywania codziennych obowiązków w warsztacie.

Czym różnią się klucze dynamometryczne?

Podstawowym kryterium, na podstawie którego odróżnia się od siebie klucze dynamometryczne, jest rzecz jasna ich rozmiar. W zakładach mechaniki pojazdowej najczęściej spotyka się:

  • klucz dynamometryczny 1/4”;
  • klucz dynamometryczny 3/8”;
  • klucz dynamometryczny 1/2″.

Ale oczywiście nie brakuje calowych kluczy dynamometrycznych. Możesz spotkać również m.in. klucze dynamometryczne w zestawach z bitami.

Jak używać klucza dynamometrycznego?

Co szczególnie ważne: poprawne używanie klucza dynamometrycznego jest niezwykle proste. Aby prawidłowo dokręcić śrubę, należy:

  • Ustawić moment obrotowy: najpierw ustal wymagany moment obrotowy zgodnie ze wskazaniami producenta. Klucz dynamometryczny posiada skalę, na której możesz ustawić żądaną wartość.
  • Dokręcić: przyłóż klucz do śruby lub nakrętki i dokręcaj do momentu, aż klucz „kliknie”, co wskazuje, że osiągnięto ustawiony moment obrotowy. Nie należy stosować dodatkowej siły po osiągnięciu tego momentu.

Pamiętaj także o tym, że okresowo warto sprawdzić kalibrację klucza, aby upewnić się, że wskazania są poprawne. Poza tym narzędzie nie potrzebuje szczególnej konserwacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStrajk generalny na WKD – rozmowy nie przyniosły porozumienia
Następny artykułCES 2024: KONKA prezentuje przełomowe innowacje o wyjątkowych parametrach