A A+ A++

Buty taktyczne powstały w odpowiedzi na potrzeby pracowników służb mundurowych, głównie policji i wojska. Różnią się znacząco od obuwia codziennego użytku i są projektowane w zupełnie odmienny sposób, ale są popularne także wśród osób niezwiązanych zawodowo z armią, firmami ochroniarskimi czy ratownictwem medycznym. Czym charakteryzują się buty taktyczne? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniej pary?

Buty taktyczne – co to takiego?

Obuwie taktyczne powstało, aby zapewniać ochronę stopie przy jednoczesnym zachowaniu komfortu noszenia butów. Policjant spędza bardzo dużo czasu na nogach, a jego stopy muszą mieć odpowiednie podparcie. Nie może więc być mowy o dobrych butach taktycznych, które są tylko odporne na uszkodzenia mechaniczne. Muszą być również niesamowicie wygodne, by praca w nich nie męczyła stóp, od których sprawności zależy zdrowie i życie funkcjonariusza.

Buty taktyczne produkowane są więc tak, aby zapewniać wygodę, stabilizację, przyczepność i ochronę wrażliwych części stóp (kostki, palce) w każdej sytuacji, również podczas walki.

Cechy dobrych butów taktycznych – jak wybrać odpowiednią parę?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to przemyśleć, do czego buty taktyczne będą służyć. Rynek obuwia taktycznego jest duży i zróżnicowany, a to oznacza, że buty dla policji będą różnić się od tych, z których skorzystają ratownicy medyczni. Każda para ma bowiem specyficzne udogodnienia polecane do pracy w określonych warunkach.

Bardzo istotnym elementem budowy buta taktycznego jest jego podeszwa. To ona odpowiada za amortyzację i komfort użytkowania. Podeszwa zapobiegająca pośliźnięciu będzie przydatna w poruszaniu się po mokrych, śliskich i sypkich nawierzchniach.

Dobre buty taktyczne używane na przykład przez policję charakteryzują się nie tylko antypoślizgową i antystatyczną podeszwą. Produkowane są z poliuretanu, materiału wytrzymałego, szczególnie odpornego na ścieranie i zapewniającego sprężystość i amortyzację podczas chodzenia, biegania, a nawet skakania. Nie wchodzą w reakcje chemiczne z kwasem, chemikaliami zasadowymi czy substancjami oleistymi.

Amortyzacja to bardzo istotna cecha podnosząca wartość butów taktycznych. Warto jednak zaopatrywać się w buty zawierające specjalne wkładki amortyzujące. Są szczególnie przydatne podczas długich i intensywnych marszów – niwelują wstrząsy podczas chodzenia po trudnym, nierównym terenie. Często wykazują też właściwości antybakteryjne.

Ważną cechą, którą warto wziąć pod uwagę, wybierając buty taktyczne, jest ich wodoodporność. Wodoodporne buty taktyczne są polecane do pracy w zmiennych warunkach pogodowych i podczas długodystansowych pieszych podróży.

Istotna jest też kwestia związana z utrzymywaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz buta taktycznego. Cyrkulacja powietrza musi zachodzić na odpowiednim poziomie, aby stopa nie przegrzewała wewnątrz buta podczas spoczynku, ale też w trakcie intensywnej pracy. Pocenia się stóp nie da się uniknąć, ale warto je ograniczać przy użyciu butów o odpowiednich parametrach przepływu powietrza.

Warto zwracać uwagę na buty z osłoną na palce. Ciężkie i ostre przedmioty są dla nich szczególnie niebezpieczne, dlatego twarda wkładka to obowiązkowy element obuwia taktycznego pracowników służb mundurowych.

Buty taktyczne przyjmują różne formy. Należy ją dostosować do wykonywanej pracy, a wtedy obuwie taktyczne w pełni ochroni stopę, zapewniając jej wysoki poziom komfortu!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłoty w piątek bez zmian; kurs euro na poziomie 4,63 zł
Następny artykułWeekend na Jarmarku Wielkanocnym na deptaku. Co się będzie działo?