Definicja zdrowia psychicznego
Zdrowie psychiczne jest określane jako dobrostan człowieka w sferze psychicznej i społecznej. To nie tylko brak objawów chorób psychicznych. To także zdolność do odczuwania satysfakcji, pełnienia ról, funkcjonowania w społeczeństwie, dostosowywania się do norm i sytuacji oraz odbioru rzeczywistości. Dlatego zdrowie psychiczne należy oddzielić od zaburzeń psychicznych.
Co ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne?
Zdrowie psychiczne zależy od wielu czynników. Do jego pogorszenia przyczyniają się:
- nieumiejętność radzenia sobie ze stresem,
- tłumienie emocji,
- brak asertywności,
- poddawanie się presji społeczeństwa,
- postępowanie wbrew własnym zasadom i przekonaniom,
- otaczanie się nieodpowiednimi ludźmi,
- otaczanie się negatywnymi informacjami,
- używki.
Warto pamiętać, że na zdrowie psychiczne ma wpływ także zdrowie fizyczne. Niektóre choroby lub niedobory witamin i pierwiastków są powodem pogorszenia samopoczucia psychicznego i pojawienia się nieprzyjemnych objawów.
Do czego prowadzi utrata zdrowia psychicznego?
Utrata zdrowia psychicznego zaburza prawidłowe funkcjonowanie i obniża jakość życia. Nie powoduje rozwinięcia się chorób, jednak stwarza takie ryzyko. Poza złym samopoczuciem pojawiają się nieprzyjemne objawy: lęk, obniżony nastrój, płaczliwość, brak wiary w siebie, wycofanie z życia społecznego, pesymistyczne myśli. Dolegliwości mogą dotyczyć nie tylko psychiki, ale także ciała. Są to m.in. przewlekłe bóle głowy, bóle brzucha, zmęczenie, bezsenność, objawy ze strony układu pokarmowego.
Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?
Przede wszystkim ważne są odpoczynek, relaks, umiejętność radzenia sobie ze stresem i regularne wyzbywanie się negatywnych emocji. Każdego dnia należy się wyciszyć. Można to robić przed snem lub zaraz po powrocie z pracy (lub uczelni). Sposobów na to jest wiele. Spacer, kąpiel, ulubiona muzyka, rozmowa z przyjaciółmi, trening fizyczny, drzemka. Można też po prostu usiąść i pozostać w ciszy przez kilkanaście minut.
Warto spróbować naturalnych metod. Ciekawą opcją są produkty z CBD (więcej na ich temat: https://4ease.pl/blog/o-cbd/czy-cbd-jest-legalne), zioła lub olejki eteryczne.
Pomocna jest także asertywność. Jest to umiejętność wyrażania swoich emocji i zdania. Można się jej nauczyć. Pozwala ona zadbać o siebie – wbrew temu, co oczekują inni. Przy okazji dobrze jest posiąść umiejętność radzenia sobie ze stresem. Wówczas nawet trudne sytuacje nie będą miały bardzo negatywnych skutków dla zdrowia psychicznego.
W dbaniu o zdrowie psychiczne ważne są też relacje z innymi. Warto pielęgnować te, które dają satysfakcję i pozytywne emocje. Nie należy również wstydzić się prosić o wsparcie bliskich w trudnych chwilach. Należy pamiętać także o tym, że tłumienie w sobie uczuć ma negatywny wpływ na psychikę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS