A A+ A++
fot. materiały prasowe

Rynek aplikacji mobilnych z roku na rok stale rośnie. Co ciekawe, ponad 60% ruchu w Internecie generowane jest przez użytkowników urządzeń mobilnych. Poniżej przedstawiamy, na czym polega proces tworzenia aplikacji oraz jakie są typy aplikacji mobilnych.

Czym jest Mobile Development?

Mobile Development jest to projektowanie, opracowywanie i wdrażanie aplikacji mobilnych głównie dla platform: Android firmy Google oraz IOS firmy Apple. Obejmuje różnego typu aplikacje począwszy od gier poprzez aplikacje usługowe kończąc na aplikacjach komunikacyjnych. Decydując się na rozwój kariery jako Mobile Developer należy opanować przynajmniej jedną z wymienionych technologii: Swift, Java, Xamarin, React Native, Flutter. Oczywiście im więcej umiejętności, tym lepiej.

Proces tworzenia aplikacji mobilnych

Tworzenie aplikacji mobilnych składa się z sześciu etapów: strategii, planowania, projektowania, tworzenia, testowania i wydania. Etap strategii polega na analizie: dlaczego aplikacja mobilna jest dobrym rozwiązaniem, a następnie na ustaleniu co i jak należy zaprojektować. W tej fazie są ustalane cele i miary sukcesu aplikacji oraz analizowany jest rynek i konkurencja. Na etapie planowania są ustalane szczegóły procesu tworzenia aplikacji mobilnych: porządek chronologiczny, zespoły, technologie i narzędzia. W trakcie tej fazy określany jest plan produktu – w którym momencie zostaną utworzone konkretne funkcje, w którym miejscu znajdą się punkty kontrolne oraz w jakim terminie aplikacja zostanie wydana. Etap projektowania, natomiast polega na kształtowaniu wyglądu, przeznaczenia i funkcji aplikacji mobilnej. Kolejna faza — faza tworzenia jest to faza ustanawiania architektury technicznej i stosu modułów — w tym fronton, zaplecze i interfejsy API — ustawienia punktów kontrolnych programowania oraz określenia cyklu życia tworzenia aplikacji i tworzenia kodu aplikacji. Testowanie, jak sama nazwa wskazuje polega na weryfikacji czy aplikacja spełnia swoje funkcje, czy jest intuicyjna i bezpieczna. Ostatnią fazą tworzenia aplikacji mobilnych jest wydanie, czyli przekazanie aplikacji klientowi, zazwyczaj wraz z pomocą techniczną, monitorowaniem i konserwacją.

Rodzaje aplikacji mobilnych

Jeśli chodzi o sposób tworzenia aplikacji mobilnych występuje kilka typów: aplikacje natywne, aplikacje webowe oraz aplikacje hybrydowe. Pierwsze z nich są pisanie pod konkretną platformę np. Android. Istotną cechą aplikacji natywnych jest ich intuicyjność, ponieważ zostały stworzone zgodnie z zaleceniami producenta. Często są wykorzystywane przy tworzeniu wyjątkowo zaawansowanych technologicznie gier taki jak np. „Pokemon GO”. Aplikacje webowe są to aplikacje mające charakter interaktywny, uruchamiane w przeglądarce. Największą ich zaletą jest to, że działają na każdym urządzeniu mobilnym i do ich działania potrzebne jest jedynie połączenie internetowe. Ostatnim rodzajem aplikacji są aplikacje hybrydowe, które łączą w sobie elementy aplikacji webowych i natywnych. Są zbudowane podobnie do aplikacji webowych za pomocą technologii HTML5, CSS i JavaScript. Natomiast, aby z nich korzystać, należy pobrać je ze sklepu z aplikacjami – tak jak w przypadku aplikacji natywnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo podarować mężowi na Boże Narodzenie?
Następny artykułJak zepsuć świąteczne danie przez jeden błąd? Nigdy tego nie rób