Publikacja z dnia: 16-04-2024 09:04
Paradontoza kojarzy się głównie z chorobami dziąseł, które mogą prowadzić do nadwrażliwości zębów, a nawet ich utraty.
Jeżeli zauważasz u siebie m.in. odsłonięte szyjki zębowe lub krew podczas szczotkowania zębów, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa! Dzięki szybkiemu działaniu możesz nadal cieszyć się pięknym, naturalnym uśmiechem i zapobiec poważniejszym problemom ze zdrowiem.
Czym jest paradontoza?
Mianem paradontozy określa się infekcje i stany zapalne przyzębia, czyli dziąseł oraz tkanek otaczających zęby. Przyczyną choroby jest długotrwałe odkładanie się kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej na powierzchni zębów (w szczególności w przestrzeniach między zębami i na linii dziąseł), co prowadzi do stopniowego niszczenia struktur podtrzymujących ząb. Paradontoza może prowadzić do krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów, odsłaniania szyjek zębowych, powiększania się przestrzeni między zębami, a ostatecznie do utraty uzębienia.
Jakie są objawy paradontozy?
Paradontoza początkowo nie daje wyraźnych objawów, przez co pacjenci często bagatelizują problem. Wraz z postępem choroby symptomy stają się bardziej widoczne i jest to sygnał, że należy pilnie wdrożyć leczenie.
Do głównych objawów paradontozy zalicza się:
• krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów lub używania nici dentystycznej,
• obrzęk i bolesność dziąseł,
• zaczerwienienie dziąseł,
• odsłanianie się szyjek zębowych,
• nieświeży i nieprzyjemny oddech,
• zmiany w ułożeniu zębów lub ich rozchwianie,
• zmniejszenie się przestrzeni między zębami, co jest efektem utraty tkanki kostnej wspierającej zęby,
• pojawienie się głębokich kieszonek przyzębnych między zębami a dziąsłami, w których mogą gromadzić się bakterie i resztki pokarmowe,
• bolesność podczas gryzienia lub żucia, spowodowana utratą stabilności zębów,
• wydzielina lub ropnie na dziąsłach,
• wrażliwość zębów na zimno lub ciepło.
Do czego prowadzi paradontoza?
Rozwijający się stan zapalny oraz destrukcja kości i tkanki łącznej stabilizujących ząb skutkuje rozchwianiem zębów i ich wypadaniem. Ponadto, przewlekłe zapalenie związane z paradontozą przyczynia się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz może wpływać na pogłębienie problemów u osób z już rozpoznaną cukrzycą. Istnieją również dowody na to, że choroby zębów i dziąseł zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnych porodów, poronień oraz utrudniają zajście w ciążę.
Jak wyleczyć paradontozę?
Podczas leczenia paradontozy konieczne jest:
• usunięcie płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego – to podstawowy i najważniejszy etap każdego leczenia periodontologicznego;
• edukowanie pacjenta – stomatolog wyjaśni pacjentowi, jak odpowiednio myć i nitkować zęby, by nie uszkodzić dziąseł oraz skutecznie usuwać płytkę bakteryjną. Ważne jest stosowanie szczoteczek o miękkim włosiu, które nie będzie przyczyniać się do krwawienia dziąseł;
• dbanie o higienę jamy ustnej – pacjent powinien minimum 2 razy dziennie szczotkować zęby i stosować pasty, które będą zapobiegać namnażaniu bakterii w przestrzeniach międzyzębowych. Konieczne są również regularne kontrole u dentysty;
• leczenie wspomagające – w zaawansowanych stadiach choroby dentysta może przepisać pacjentowi antybiotyk, aby zwalczyć infekcję bakteryjną. W niektórych przypadkach można wykorzystać chirurgiczne metody leczenia, by odbudować struktury kostne lub zanikające dziąsła.
Podsumowanie
Choć początkowe objawy paradontozy nie wydają się groźne dla zdrowia, to jednak choroba może prowadzić do poważnych powikłań z układem sercowo-naczyniowym, a nawet do problemów z zajściem w ciążę. Nie należy bagatelizować częstego krwawienia dziąseł lub ich obrzęku, a także nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Warto odwiedzić gabinet dentystyczny i szybko rozpocząć leczenie, aby uniknąć wypadania zębów oraz poważnych problemów zdrowotnych.
(artykuł reklamowy)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS