A A+ A++

Niewielka liczba firm ma do dyspozycji wolne środki do wdrażania nowych rozwiązań, szczególnie że są one dość kosztowne. Można podwyższyć kapitał zakładowy, wykorzystać dopłaty akcjonariuszy lub wspólników. Alternatywą jest użycie środków własnych, korzystając z zysków lub skorzystanie z odpisów amortyzacyjnych. Równie dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z dofinansowań inwestycji ze środków zewnętrznych. Dofinansowania oferują między innymi: krajowe i regionalne programy operacyjne Unii Europejskiej w ramach dotacji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Trzeba pamiętać o możliwości wzięcia kredytu, pożyczki czy dłużnych papierów wartościowych.

Podczas wybierania dostawcy rozwiązań, które planujemy wdrożyć, warto wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak: cena, kompleksowość oraz kompatybilność, czyli możliwość spersonalizowania systemu do naszej firmy poprzez wybranie poszczególnych składników. Dość istotne też kompletność oraz dostęp do specjalistów, którzy na początku wdrażania Industry 4.0 będą niezwykle pomocni.

To nic innego jak próba generalna, która pozwala nam sprawdzić, czy i jak działają wdrażane rozwiązania, oraz czy jest to zgodne z początkowymi założeniami. Projekt pilotażowy to świetna skarbnica wiedzy, która podpowie nam, co należy poprawić lub ulepszyć, a co działa bez zastrzeżeń.

Każde wdrażane rozwiązanie pozwala nam pozyskać dane, które w znacznym stopniu usprawniają produkcję. Niemniej, aby wszystko chodziło jak w szwajcarskim zegarku, niezbędne jest stworzenie procedur w firmie zarządzania wyżej wspomnianymi procedurami. Bardzo dobrym opcją jest stworzenie, jednego, spójnego oraz zintegrowanego rozwiązania, które będzie funkcjonować w całym przedsiębiorstwie.

To na co powinna stawiać firma podczas wdrażania nowych technologii, to jest współpraca, wychodząca ponad interes obecnie istniejącej struktury i jej podziały. Potrzebne jest też wyraźne przywództwo, głównie stawiamy tutaj na zaangażowanie menedżerów, którzy będą ustalać cele i wspierać swoich podwładnych. Niezbędne jest też nakierowanie inżynierów na zmianę podejścia myślenia, czyli nauczenie ich oraz pracowników operacyjnych myślenia biznesowego, inaczej mówiąc przedkładania projektów, które są do wykonania na wskaźniki biznesowe, krótko mówiąc jak dany projekt wpływa na zysk dla firmy, a co za tym idzie zarobek.

Reasumując, jeżeli jeszcze się zastanawiasz czy warto wdrażać w swoim przedsiębiorstwie Industry 4.0, to doświadczonemu partnerowi specjalizującemu się cyfrowej transformacji firm: https://ttpsc.com/. Mimo tego, że jej wdrożenie nie jest szybkie, to niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków i z biegiem lat będzie to wręcz konieczne, aby pozostać konkurencyjnym na rynku.

Artykuł zewnętrzny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpektakl on – line prosto z Nowego Teatru im. Witkacego
Następny artykułFrancuski sędzia zawieszony za obstawianie meczów