Coraz więcej osób przechodzi obecnie na dietę low carb, czyli dietę o niskiej zawartości węglowodanów. Co warto o niej wiedzieć?
-
Co to jest dieta low carb?
Dieta niskowęglowodanowa, czyli dieta low carb to podejście dietetyczne, które ogranicza spożycie węglowodanów, kładąc jednocześnie nacisk na większe spożycie białek i tłuszczów.
Główną zasadą diety niskowęglowodanowej jest zmniejszenie zależności organizmu od węglowodanów jako źródła energii i zamiast tego wspierania wykorzystania tłuszczów jako paliwa.
Istnieją różne odmiany diet niskowęglowodanowych, niektóre z nich są bardziej restrykcyjne niż inne. Typowe typy obejmują dietę ketogenną, dietę Atkinsa i dietę niskowęglowodanową i wysokotłuszczową (LCHF).
-
Czym charakteryzują się diety low carb?
Do kluczowych cech diety niskowęglowodanowej zaliczane są:
- Ograniczenie węglowodanów – diety niskowęglowodanowe zazwyczaj ograniczają dzienne spożycie węglowodanów do określonego zakresu, który często wynosi około 20-50 gramów węglowodanów netto dziennie. Węglowodany netto oblicza się, odejmując błonnik od całkowitej ilości węglowodanów.
- Większe spożycie białka – białko jest ważnym składnikiem diet niskowęglowodanowych, ponieważ pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej i zapewnia uczucie sytości.
- Zdrowe tłuszcze – pochodzące z orzechów, nasion i olejów roślinnych są zalecane w dietach niskowęglowodanowych, aby zapewnić źródło energii.
- Ograniczona ilość cukru i żywności przetworzonej – na diecie niskowęglowodanowej należy ściśle ograniczać słodycze i węglowodany proste lub ich unikać.
- Nacisk na pełnowartościową żywność – zaleca się spożywanie całej żywności, takiej jak warzywa, chude mięso, ryby, orzechy i nasiona, przy jednoczesnym minimalizowaniu żywności przetworzonej.
Chcesz skorzystać z takiej diety? Wybierz catering dietetyczny Zabrze i zamów dietę pudełkową o niskiej zawartości węglowodanów!
-
Dla kogo zalecana jest dieta niskowęglowodanowa?
Wykazano, że diety niskowęglowodanowe są dobrym wyborem w celu utraty wagi. Zmniejszenie spożycia węglowodanów może prowadzić do zmniejszenia spożycia kalorii i zwiększonego spalania tłuszczu.
Także osoby chore na cukrzycę typu 2 mogą odnieść korzyść z diety niskowęglowodanowej. Może pomóc ustabilizować poziom cukru we krwi i zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę lub inne leki.
Osoby z zespołem metabolicznym, zespołem schorzeń obejmującym otyłość, wysokie ciśnienie krwi i nieprawidłowe profile lipidowe, mogą również zauważyć poprawę swoich wskaźników zdrowotnych na diecie niskowęglowodanowej.
Dieta ta jest też polecana dla kobiet mających zespół policystycznych jajników (PCOS), ponieważ diety niskowęglowodanowe mogą pomóc w opanowaniu objawów PCOS, takich jak insulinooporność i przyrost masy ciała.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS