A A+ A++

Jeśli jesteś początkującym fotografem, to z pewnością zastanawiasz się, co to jest czas naświetlania i w jaki sposób wpływa on na efekty Twojej pracy. Czas ten ma duże znaczenie w fotografii, ponieważ wpływa na to, jak finalnie będzie wyglądało zdjęcie – nie tylko z uwagi na poprawną ekspozycję, ale również ze względu na to, jak zarejestrujesz obiekty będące w ruchu.

Czas naświetlania – co to takiego?

Czas naświetlania w fotografii, zwany inaczej czasem ekspozycji lub czasem otwarcia migawki, to okres, w którym element światłoczuły jest podatny na działanie światła wpadającego przez obiektyw. Im dłużej światło wpada, tym więcej go dotrze, a element światłoczuły jest w stanie wówczas zarejestrować więcej fotonów. 

Czas otwarcia migawki jest jednym z trzech czynników, które mają wpływ na to, jak zostanie naświetlone zdjęcie – pozostałe dwa to przysłona oraz ISO. Mówiąc prościej, krótki czas naświetlania jest wykorzystywany, kiedy fotograf zamierza przedstawić realny stan aktualnych wydarzeń, zatrzymać chwilę w bezruchu przy dużym natężeniu światła. Długi czas naświetlania wykorzystuje się, gdy jest mało światła, z którego można skorzystać, a także do stworzenia fotografii pokazujących efektowne rozmycia ruchu.

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na czas naświetlania?

Warto pamiętać, że czas naświetlania bezpośrednio wpływa na pokazanie efektu ruchu – zarówno ruchu fotografowanych obiektów, jak i ruchu związanego z trzymaniem aparatu w rękach fotografa. Czasami zdarza się, że zdjęcia, mimo usilnych starań, wychodzą nieostre i rozmazane – mnóstwo niewyraźnych zdjęć to właśnie efekt zbyt długiego czasu ekspozycji

Czas naświetlania, razem z pozostałymi składnikami ekspozycji, wpływa na naświetlenie fotografii, czyli decyduje o tym, jak jasne lub ciemne będzie zdjęcie. Jeśli nie zmienisz parametrów przysłony i ISO, to skrócenie czasu spowoduje, że zdjęcie będzie ciemniejsze, a wydłużenie czasu będzie skutkowało uzyskaniem jaśniejszej fotografii.

Na finalny efekt zdjęcia wpływa także oświetlenie obiektu – to naturalne czy też sztuczne. W fotografii często można spotkać się z terminem złota godzina – jest to okres w trakcie wschodu słońca i tuż po nim oraz czas przed zachodem słońca i w czasie jego trwania. W ciągu tych kilkudziesięciu minut fotograf jest w stanie uzyskać zdjęcia z ciepłym, a przy tym wyrazistym oświetleniem.

Co wpływa na jakość finalnego zdjęcia?

Odpowiedni czas naświetlania to jeden z wielu czynników, z którymi należy się zapoznać, aby wykonać dobrą fotografię. Piękne zdjęcia to w dużej mierze zasługa odpowiedniego sprzętu, który również pomaga w odpowiedniej pracy ze światłem. 

Jednym z najważniejszych parametrów każdego aparatu fotograficznego jest wielkość matrycy światłoczułej – nie chodzi tu o megapiksele, ale o obszar fizyczny.

Do właściwej pracy ze światłem dobrze sprawdzi się aparat średnioformatowy. Średni format czujnika pozwala uzyskać szerszy zakres dynamiczny. Jest to istotne z uwagi na możliwość zachowania drobnych detali, które często stają się niewidoczne w jasnych i zacienionych obszarach obrazu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poprawnego fotografowania, to koniecznie zajrzyj na:  https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery, gdzie pogłębisz swoją wiedzę, nie tylko z zakresu odpowiedniego oświetlenia, ale także kadrowania czy też ekspozycji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZa próbę zabójstwa nożem byłej partnerki grozi mu dożywocie
Następny artykułNie będzie betonowania ludzi PiS w spółkach. “Nawet Terlecki się chyba pogubił”