W niniejszym artykule przedstawiamy kilka charakterystycznych cech projektu, który kojarzy się z zabawnym memem internetowym przedstawiającym psa rasy Shiba Inu. Projektem tym jest oczywiście Dogecoin – kryptowaluta, która pomimo tego, że powstała dla żartu zwróciła na siebie uwagę entuzjastów świata kryptowalut z całego świata. Co więcej, wielu spekulantów zdecydowało się w nią zainwestować pomimo tego, że jest ona aktywem typowo spekulacyjnym o bardzo wątpliwej użyteczności.
Kryptowaluta stworzona dla żartu
Dogecoin to kryptowaluta z niekonwencjonalnym początkiem – została stworzona dla żartu, który miał wyśmiewać ryzykowne inwestycje na rynku kryptowalut. Twórcami tej kryptowaluty są Billy Markus oraz Jackson Palmer. Twórcy zadbali o to, żeby projekt miał żartobliwy wizerunek. W efekcie nazwa i logotyp pochodzą od popularnego mema przedstawiającego uroczego psa rasy Shiba Inu.
Szybkie transakcje i brak limitu podaży
Dogecoin został zbudowany na bazie protokołu Litecoina. Co ciekawe, jest szybszy od Litecoina, gdyż przetwarza bloki co minutę, a Litecoin wykonuje tę samą operację w ciągu 2,5 minuty.
Charakterystyczną cechą Dogecoina jest brak limitu podaży. W przeciwieństwie do Bitcoina, który ma ustalony maksymalny limit podaży wynoszący 21 milionów jednostek, Dogecoin nie ma takiego ograniczenia. W 2015 roku w obiegu było 100 miliardów jednostek DOGE, a od tego czasu co roku do obiegu jest wprowadzanych kolejnych 5 miliardów jednostek. W efekcie w momencie pisania tego artykułu (pierwsza połowa 2023 roku) w obiegu jest 138 miliardów jednostek. Warto mieć to na uwadze, gdyż nadmierna podaż generuje inflację, a ta przynajmniej teoretycznie powinna wpływać negatywnie na kurs Dogecoina.
Dynamiczne wahania cenowe
Poza tym trzeba zauważyć, że Dogecoin słynie z bardzo dynamicznych ruchów cenowych. Cena DOGE doświadczyła zarówno spektakularnych wzrostów jak i równie spektakularnych spadków. Dlatego mając na uwadze podatność na dynamiczne ruchy cenowe planując zakup tej kryptowaluty trzeba zachować szczególną ostrożność.
Z jednej strony, inwestowanie w DOGE jest ryzykowne z powodu dynamicznych zmian cenowych, które mogą prowadzić do szybkiej utraty kapitału. Z drugiej strony, jest to projekt, który w przeszłości przyniósł imponujące zyski inwestorom. Przykładem może być początek 2021 roku, kiedy cena DOGE wzrosła o ponad 800% w ciągu jednego dnia. Co więcej, w ciągu roku, kurs DOGE był w stanie wzrosnąć o około 7000%. Oczywiście, tak imponujące wzrosty były wielokrotnie przeplatane równie spektakularnymi spadkami. Aktualnie kurs Dogecoina jest o ponad 90% niższy w stosunku do wyceny w maju 2021 roku.
Podsumowanie
Podsumowując, Dogecoin pierwotnie został stworzony jako żart. Mimo to jest kryptowalutą, która zdobyła dużą popularność na rynku cyfrowych aktywów. Co ciekawe, wyróżnia się swoją szybkością i skalowalnością, co jest doceniane przez niektórych znawców branży blockchain. Nie jest to jednak projekt, o którym można pisać w samych zaletach, gdyż trzeba zauważyć, że Dogecoin nie ma limitu podaży, co może długoterminowo negatywnie wpływać na jego wartość. Poza tym Dogecoin w przeciwieństwie do wielu topowych projektów z branży blockchain nie wyróżnia się żadną użytecznością. Jest to zasób typowo spekulacyjny. Mimo bardzo wyraźnych minusów, kryptowaluta ta cieszy się pozytywnym wizerunkiem i nie brakuje entuzjastów chętnych na inwestowanie w DOGE.
Artykuł sponsorowany
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS