W środę rano na rynku FX jest spokojnie. Na rynek powracają Amerykanie, którzy poniekąd mieli przedłużony weekend ze względu na wczorajsze obchody Dnia Niepodległości. Dzisiaj w kalendarzu głównymi tematami są odczyty indeksów PMI dla usług w strefie euro za czerwiec – ostateczne dane wypadły zgodnie z pierwszymi szacunkami (chociaż są to słabe odczyty) , oraz zapiski z czerwcowego posiedzenia FED. Wtedy opublikowana została tzw. ankieta (dot-plot), która pokazała preferencje członków FED odnośnie dalszego kształtowania stóp procentowych.
Koszyk dolara jest w tym tygodniu w ważnym technicznie miejscu, stąd też najbliższe trzy dni mogą być kluczowe – przy czym ważniejsze od dzisiejszych zapisków mogą być jutrzejsze dane ISM, a zwłaszcza piątkowe odczyty z rynku pracy (słabe wpłyną na spadek szans na drugą podwyżkę, mocne – odwrotnie).
Dzisiaj z walut G-10 najsłabiej wypadają SEK i CAD, chociaż ich spadek wobec dolara nie przekracza 0,2 proc. W gronie najsilniejszych jest EUR i NOK, choć tu również mamy dynamikę nie przekraczającą 0,2 proc.
EURUSD – to nie są dobre dane…
Wprawdzie oficjalny odczyt indeksu PMI dla usług w strefie euro nie różnił się znacząco od pierwszych szacunków (52,0 pkt. wobec 52,4 pkt.), to jednak dane za czerwiec są słabe. W maju wskaźnik wynosił 55,1 pkt. To sygnał nadchodzącego spowolnienia w kolejnych miesiącach. Z racji, że PMI dla przemysłu był jeszcze słabszy, zbiorczy PMI Composite spadł w czerwcu poniżej bariery 50,0 pkt. i wyniósł 49,9 pkt. Czy te dane dają pretekst do spekulacji i dyskusji nad tym, że po spodziewanej 27 lipca (dzień po FED) podwyżce stóp procentowych o 25 punktów baz. do 3,75 proc. dla stopy depozytowej, powinna mieć miejsce pauza?
Niewykluczone, że tak. W takiej sytuacji to może ciążyć na notowaniach euro, a widoczny na wykresie dziennym EURUSD kanał spadkowy pozostaje zasadny. Układ tygodniowy sugeruje z kolei, że fala spadkowa mogłaby zaprowadzić nas nawet w okolice dołka z 31 maja przy 1,0635. Niemniej to na razie szacunki oparte również o silniejszego dolara na szerokim rynku, a tutaj czekamy jeszcze na istotne publikacje z USA, które mogą tą tezę wesprzeć, lub zanegować.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS