Od 16 do 30 czerwca trwa kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Czy wiesz, że…?” inspirująca do pogłębienia wiedzy o HIV/AIDS oraz do wykonania testu na obecność tych chorób.
Kampania została przygotowana w oparciu o wyniki badań społecznych dotyczących wiedzy na temat HIV/AIDS w kraju, informacje przekazane przez konsultantów z Poradni Internetowej HIV/AIDS oraz z telefonu zaufania HIV/ AIDS, które świadczą o systematycznym spadku poziomu wiedzy Polaków. Tymczasem problem zakażeń nie zniknął. Co roku wzrasta liczba osób zakażonych HIV. Od wdrożenia przedmiotowych badań w 1985 r. do 31 grudnia 2020 r. stwierdzono w Polsce 26 486 zakażeń HIV, odnotowano 3 815 zachorowań na AIDS, a 1 428 zgonów. Celem kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy, obalenie mitów i przybliżenie faktów na temat wirusa HIV, choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciowa – STIs.
„NIE ma ryzyka zakażenia HIV podczas pływania w basenie.
NIE ma ryzyka zakażenia HIV drogą kropelkową, np. przez kaszel lub kichanie.
Nie ma ryzyka zakażenia HIV ani przez ukąszenie, ani przez rozgniecenie na sobie czy połknięcie komara
HIV przenosi się głównie podczas niezabezpieczonych kontaktów seksualnych.
Do zakażenia kiłą, rzeżączką, HPV i innymi STIs dochodzi w podobny sposób jak do zakażenia HIV” – czytamy w mailu do redakcji.
Wykonanie testu w kierunku HIV jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV i innych STIs. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce. Wykaz adresów tych punktów znajduje się na stronie internetowej, a jeden z nich jest w Białymstoku przy ul. Bema 2 lok. 011, tel. 882 122 228 w godzinach: poniedziałek 15:00 – 17:30, środa 15:00 – 17:30. W związku z sytuacją epidemiologiczną, ze względu na występowanie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, obowiązuje telefoniczne umawianie wizyty na konkretny dzień i godzinę celem wykonania testu w kierunku HIV.
Szczegółowe informacje dotyczące kampanii znajdują się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. Aids. Fachową wiedzę i pomoc można uzyskać pod bezpłatnym Telefonem Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448.
opr. (or)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS