Bakterie stanowią nieodłączny element współczesnego świata, jak i ludzkiego życia. Znajdują się praktycznie wszędzie, począwszy od naszych domów, samochodów, łóżek, telefonów, aż do talerzy, ubrań czy… jamy ustnej.
Ostatnie miejsce stanowi szczególnie atrakcyjne miejsce bytowania dla nawet 700 gatunków bakterii. Nie ma jednak powodów, by popadać w paranoję – jeżeli równowaga fizjologiczna naszego organizmu jest zachowana, wspomniane bakterie nie stanowią dla nas większego zagrożenia. W organizmie ludzkim dochodzi jednak do wielu zmian, a o zachwianie flory bakteryjnej wcale nie jest tak trudno. W większości przypadków decydujący jest tu jeden czynnik ludzki, mianowicie zaniedbanie. Konsekwencją tego stanu rzeczy mogą być liczne choroby.
Próchnica, halitoza, grzyby – czego możemy się spodziewać?
W ludzkiej jamie ustnej dziennie pozostaje sporo resztek jedzenia, które obfite są w węglowodany. Te zaś stanowią doskonałą pożywkę dla licznych bakterii, reprezentujących gatunki takie jak Streptococcus mutans czy Lactobacillus rhamnosus. Podczas przemiany węglowodanów, bakterie uwalniają kwasy, których obecność narusza pH jamy ustnej, znacznie je obniżając. Efekt? Osłabienie szkliwa i jego nadwrażliwość a wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Kwasy potrafią przedostawać się także w głąb kanalików zębowych oraz tworzyć szkodliwą płytkę nazębną, po czasie przekształcającą się w kamień. W efekcie niewiele dzieli nas od chorób przyzębia. Na tym negatywne działanie bakterii się nie kończy; istnieje przecież halitoza, z którą problem zgłasza coraz więcej osób w różnym wieku. Najbardziej uciążliwym objawem choroby jest nieprzyjemny zapach wydzielający się z naszych ust, powstający w wyniku przemiany bakterii przyczyniającej się do wydzielania lotnych związków siarki.
Pozbycie się halitozy nie należy do zadań łatwych, jednak pomóc w tym mogą specjalne płyny do płukania jamy ustnej oraz pasty, jakie znaleźć można między innymi na stronie https://hellodent.pl/. W ludzkiej jamie ustnej panują świetne warunki dla grzybów z rodziny Candida – brak zachowanej równowagi flory jamy ustnej może spowodować namnożenie się drożdżaków i wystąpienie kandydozy. Objawem choroby jest pojawienie się na błonach śluzowych jamy ustnej charakterystycznych białych pleśniawek. Skrajnym przypadkiem kandydozy jest leukoplakia włochata, uznawana za stan przedrakowy; to jednak ostateczność.
Jak skutecznie utrzymać właściwe pH w jamie ustnej?
Jednym z najważniejszych czynników sprzyjających utrzymaniu prawidłowego pH w jamie ustnej jest stosowanie akcesoriów, które nie naruszają równowagi flory bakteryjnej – znajdziemy je w renomowanym sklepie HelloDent. Sumienny dobór środków higieny stanowi klucz do sukcesu. Ważne jest również dbanie o sprzęt, jakim czyścimy nasze zęby – wymiana szczoteczki powinna następować mniej-więcej po około trzech miesiącach użytkowania, zaś codziennym elementem higieny jamy ustnej powinno być także nitkowanie obszarów między zębami. Regularność i skrupulatność w czyszczeniu stanowi jeden z najważniejszych aspektów dbania o zdrowy uśmiech. Zacznij zmianę swoich dotychczasowych nawyków i raz na zawszę zminimalizuj ryzyko zaburzeń równowagi pH w jamie ustnej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS