A A+ A++

Jeśli wydaje Ci się, że włożenie do ust ołówka, łyżki czy innego przedmiotu osobie, która ma napad padaczkowy, to dobry pomysł to jesteś w błędzie. To jeden z najczęściej powielanych, bardzo szkodliwych mitów. Co w taki sytuacji zrobić, a czego absolutnie robić nie wolno? Warto mieć tego świadomość, bo każdy z nas może być świadkiem takiego napadu w sklepie, komunikacji miejskiej, czy po prostu na ulicy.

Podczas konferencji prasowej otwierającej edukacyjną kampanię “Uwaga – to jest napad. Życie z rzadkimi zespołami padaczkowymi”, której celem jest budowanie społecznej świadomości dot. rzadkich zespołów padaczkowych, takich jak np. zespół Dravet.

„Kiedy doznajemy napadu padaczkowego u naszego dziecka, to jest właśnie taki napad na bank. Nie wiemy, czego się spodziewać” – mówiła podczas konferencji Jolanta Kuryło, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Ciężką Padaczką Lekooporną DRAVET.PL.

Setki napadów dziennie – właśnie tyle napadów mogą mieć pacjenci z najcięższymi, rzadkimi lekoopornymi zespołami padaczkowymi, jak np. zespół Dravet. Więcej o tej rzadkiej chorobie, która wiąże się z wysokim ryzykiem przedwczesnego zgonu pisaliśmy w materiale poniżej:

Uwaga to jest napad! Jak wygląda życie z rzadką formą padaczki?

Jak pomóc osobie z padaczką? Wskazówki od ratownika medycznego

Napady padaczkowe mogą być przerażające, zarówno dla osoby doświadczającej ataku, jak i dla świadków. Ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo zareagować, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort osobie poszkodowanej. Oto kilka kroków, które należy podjąć w takiej sytuacji, według wskazówek Przemysława Małeckiego, ratownika medycznego, firma szkoleniowa FAID.

Zachowaj spokój

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zachowanie spokoju. Panika może utrudnić udzielenie skutecznej pomocy.

Usuń niebezpieczne przedmioty

Upewnij się, że wokół osoby, która ma napad padaczkowy, nie ma niebezpiecznych przedmiotów. Może to być szczególnie ważne, gdy występują napady toniczno-kloniczne, czyli drgawki i sztywność mięśni. Upewnij się, że osoba nie uderzy się o meble czy inne twarde przedmioty.

Zapewnij dostęp do tlenu

Otwórz okno, aby zapewnić dostęp świeżego powietrza, i udrożnij drogi oddechowe osoby. Monitoruj, czy osoba oddycha prawidłowo.

W każdym ataku padaczki należy podejrzewać i spodziewać się zatrzymania oddechu i zatrzymania krążenia, czyli przede wszystkim naszą rolą jest kontrolowanie oddechu i oczywiście wezwanie zespołu ratownictwa medycznego – mówi Przemysław Małecki, ratownik medyczny, firma szkoleniowa FAID.

Wezwij pomoc medyczną

Jak najszybciej wezwij zespół ratownictwa medycznego. Ich zadaniem będzie podanie odpowiednich leków, aby zatrzymać napad. W przypadku padaczki lekoopornej jest to szczególnie ważne.

Co dalej? Po zakończeniu napadu ułóż osobę w pozycji bezpiecznej na boku, aby zapewnić drożność dróg oddechowych i umożliwić swobodne oddychanie. Jeśli nie masz doświadczenia ani nie wiesz, co się dzieje, ta pozycja jest najbezpieczniejsza.

W ramach kampanii został również udostępniony materiał instruktażowy:

Obalamy mity – czego nie robić podczas napadu padaczki?

  • Nie wkładaj nic do jamy ustnej osoby, która doświadcza napadu.

  • Nie wyciągaj języka osoby, która ma atak.

  • Nie przytrzymuj ruchów osoby, która ma napad, ponieważ może to prowadzić do urazów.

Budowanie społecznej świadomości to podstawa

Ważnym aspektem jest edukacja. Systemowe edukowanie społeczeństwa, ratowników medycznych oraz lekarzy na temat padaczki i pierwszej pomocy jest kluczowe. Wiedza i właściwe postępowanie mogą znacznie poprawić bezpieczeństwo i komfort osób z padaczką.

Pamiętaj, że każde działanie mające na celu pomoc osobie w trakcie napadu powinno być wykonywane z zachowaniem spokoju i ostrożności. Twoje wsparcie może zrobić ogromną różnicę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiblioteka menedżerki. Autorski przegląd najciekawszych książek
Następny artykuł“Konsultacja za 800 złotych nie trwoży”. Tak testuje się granice na pacjentach