A A+ A++

W samym sercu Egiptu, na legendarnym płaskowyżu Gizy, wznosi się jedna z najbardziej enigmatycznych budowli świata – Wielki Sfinks. Ten potężny, mityczny posąg o ciele lwa i ludzkiej twarzy od wieków intryguje badaczy, budzący pytania o jego pochodzenie, przeznaczenie i wiek. Coraz więcej dowodów wskazuje, że Sfinks mógł być pozostałością po cywilizacji znacznie starszej niż starożytni Egipcjanie.

Niezwykłe rozmiary i erozja wodna. Sama skala Wielkiego Sfinksa budzi podziw – ten monolityczny posąg mierzy 73,5 metra długości i 20 metrów wysokości, czyniąc go największym rzeźbionym monolitem na świecie. Taka imponująca konstrukcja mogła być pod silą możliwości starożytnych Egipcjan, co skłania wielu naukowców do poszukiwania alternatywnych teorii na temat jego pochodzenia.

Jednym z kluczowych tropów jest widoczna erozja wodna na płaskowyżu Gizy, w tym na samym Sfinksie. Naukowcy twierdzą, że takie ślady mogły powstać jedynie w wyniku długotrwałego zanurzenia terenu pod wodą, sugerując, że cały ten obszar mógł być kiedyś silnie zalany. To z kolei prowadzi do hipotezy, że Sfinks i piramidy mogły być pozostałościami po znacznie starszej, przedhistorycznej cywilizacji, która przetrwała jakąś katastrofalną powódź.

Teoria datowania Sfinksa zyskuje na sile dzięki badaniom dwóch ukraińskich naukowców, Manicheva Vjacheslava I. (Instytut Geochemii Środowiskowej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy) oraz Alexandra G. Parkhomenko (Instytut Geografii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy), którzy dokonali kontrowersyjnego datowania Wielkiego Sfinksa. Według ich ustaleń, przedstawionych na międzynarodowej konferencji w Sofii, wiek tego monumentalnego posągu sięga aż 800 000 lat! Taka periodyzacja kłóci się z powszechnie przyjętymi poglądami egiptologów, według których Sfinks powstał w okresie panowania faraona Chefrena, około 2500 lat p.n.e.

Jednak ukraińscy badacze twierdzą, że dowody geologiczne, w tym ślady erozji wodnej, jednoznacznie wskazują na znacznie starsze pochodzenie tej budowli. Pozostałości Wcześniejszej Cywilizacji? Jeśli teoria ta okaże się prawdziwa, to Wielki Sfinks mógłby być dowodem na istnienie zaawansowanej cywilizacji, która funkcjonowała na długo przed starożytnymi Egipcjanami. Być może była to jakaś enigmatyczna, przedpotopowa kultura, która przetrwała globalną katastrofę i pozostawiła po sobie te niezwykłe monumenty.

Taka koncepcja z pewnością podważa tradycyjne poglądy na temat genezy i rozwoju starożytnych cywilizacji. Otwiera też nowe perspektywy badawcze, skłaniając naukowców do poszukiwania dalszych dowodów na istnienie jeszcze wcześniejszych, zaawansowanych kultur, które mogły zamieszkiwać ten region. Tajemnice Przeszłości Wielki Sfinks w Gizie pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych budowli na Ziemi.

Jego rozmiary, charakterystyczny wygląd oraz ślady erozji wodnej na płaskowyżu budzą wiele pytań, na które wciąż nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Czy rzeczywiście mógł on być dziełem cywilizacji starszej niż starożytni Egipcjanie? A jeśli tak, to jakie jeszcze nieodkryte sekrety kryje ta enigmatyczna budowla?

Choć kontrowersyjna teoria ukraińskich naukowców, datująca Sfinksa na 800 000 lat, budzi uzasadnione wątpliwości, to nie można jej całkowicie odrzucić. Być może dalsze badania geologiczne i archeologiczne rzucą nowe światło na tę fascynującą zagadkę z przeszłości ludzkości. Jedno jest pewne – Wielki Sfinks wciąż skrywa wiele tajemnic, czekających na odkrycie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułМарта Костюк програла другий фінал турніру WTA у кар'єрі
Następny artykułAkcja!RELacja – HEJT MMA: Specjalne warsztaty, spotkanie i akcja wymierzona w hejt, dla kilku tysięcy naszych uczniów