A A+ A++

Aby zapewnić domownikom komfort termiczny, każdy budynek powinien mieć sprawnie działający system ogrzewania. Strefa klimatyczna, w jakiej znajduje się Polska, poniekąd tego wymaga. W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykłada się do konieczności zmniejszania zanieczyszczeń powietrza.

Z tego względu odchodzi się od pieców opalanych węglem, zamiast tego zmierzając ku bardziej ekologicznym rozwiązaniom. Zaliczamy do nich między innymi pompy ciepła – urządzenia grzewcze, pozwalające na pozyskanie energii ze źródeł takich jak woda, grunt czy powietrze. Głównym powodem, jaki kieruje większością osób decydujących się na zakup pomp ciepła jest fakt, że to ekologiczny i tani w eksploatacji element systemu ogrzewania. Pompa ciepła zapewnia niskie koszty przy jednoczesnej wydajności, a także może zostać z powodzeniem wykorzystana do przygotowania ciepłej wody lub ochłodzenia pomieszczeń w trakcie upałów. Co jeszcze czyni ją wyjątkową?

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Główne zalety, przez które warto zastanowić się nad zakupem pompy ciepła

Eksperci coraz częściej wskazują pompy ciepła za sposób ogrzewania warty uwagi. Chociaż zainteresowani muszą liczyć się z początkowo wyższymi kosztami zakupu oraz instalacji, pompy ciepła stanowią grupę sprawnych urządzeń. Są w stanie działać przez naprawdę wiele lat, a ich serwisowanie i konserwacja nie jest zbyt częsta. Prawidłowo zamontowana pompa ciepła zapewnia wydajną pracę – z tego powodu dobrze jest postawić na sprawdzonych dostawców, działających na rynku od kilku lat. Dobry przykład stanowi zespół Nasz Prąd S.A., który od 2019 roku oferuje pompy ciepła na terenie Wrocławia. Wśród głównych zalet pomp ciepła, wyróżnia się przede wszystkim niskie koszty ogrzewania, wynikające z możliwości wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Ponadto, system jest naprawdę intuicyjny w obsłudze, zapewniając użytkownikom pełną wygodę oraz bezpieczeństwo stosowania.

Chociaż okres zwrotu inwestycji w system pompy ciepła jest zróżnicowany, w perspektywie czasu jest to jak najbardziej opłacalne rozwiązanie – zwłaszcza dla lokatorów budynków energooszczędnych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Warto wiedzieć, że pompę ciepła można zamontować także w budynkach modernizowanych, które zostały odpowiednio ocieplone (w kontekście ścian zewnętrznych czy wymiany okien). Ponadto, podejmując decyzję o montażu pompy ciepła, wcale nie trzeba rezygnować z obecnego ogrzewania domu kotłem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe. Wszystko przez to, że pompa może w pełni współpracować z istniejącym źródeł ciepła. To, co uchodzi za najważniejsze, to przede wszystkim prawidłowa instalacja.

Pompa ciepła jako alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania?

Jak już dobrze wiemy, pompy ciepła znajdują swoje zastosowanie zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Systemy poleca się jako alternatywę dla ogrzewania olejem opałowym czy płynnym gazem, głównie ze względu na niższe koszty ogrzewania. Jeżeli jednak niekoniecznie chce się w całości zrezygnować z dotychczasowych źródeł, pompa ciepła może z nimi współpracować. Ważna jest jednak konsultacja z ekspertem. Pompy ciepła należą do niskotemperaturowych źródeł ciepła, z tego powodu instalacja grzewcza w budynku powinna być do tego przystosowana. Im temperatura wody grzewczej będzie niższa, pompa ciepła będzie pracować oszczędniej – zużywając przy tym znacznie mniejszą ilość energii elektrycznej. W nowych budynkach ogrzewanych przez pompy ciepła dodatkowo zaleca się, by były one wyposażone w ogrzewanie podłogowe lub ścienne. O to, jaka pompa ciepła będzie najlepsza do Twojego domu, warto zapytać wykwalifikowanego specjalistę. Przedstawiciel sprawdzonej firmy zajmującej się pompami ciepła będzie w stanie dokonać niezbędnych pomiarów i na ich podstawie przedstawić ofertę na miarę potrzeb budynku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBadanie herbat z naszego rynku. Pijemy metale ciężkie i substancje z pestycydów
Następny artykułМенше абонентів та нижчі доходи: про що відзвітував “Київстар”