A A+ A++

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że sport to przede wszystkim piłka nożna, koszykówka, skoki narciarskie czy tenis. Jednak zmiany technologiczne powodują, że obecnie zmienia się oblicze sportu. Pojawia się coraz więcej technicznych dyscyplin, które zyskują na popularności. Wśród nich pewną nowością staje się e-sport. Związany jest on z grami wideo i z roku na rok nie tylko zyskuje uwagę graczy, widzów, lecz także i sponsorów. W związku z tym dziś e-sport ma za sobą bardzo duże pieniądze, gdzie najlepsi gracze mogą za turnieje zdobywać praktycznie tyle samo, co choćby gwiazdy tenisa. W naszym artykule przyjrzymy się zatem nieco ekonomicznej stronie tego elektronicznego sportu.

E-sport: co to w ogóle jest?

E-sport to sport elektroniczny, który przez lata znajdował się w szarej strefie. Od samego początku obejmuje on różne gry wideo, w które gra się w wysoce zorganizowanym, a przy tym konkurencyjnym środowisku. Chodzi bowiem o to, aby odróżnić spotkania ze znajomymi i wspólne sesje w gry komputerowe od wydarzeń, które związane są z rywalizacją o nagrody, miejsca w ligach, turniejach. Mamy tu do czynienia ze sportem widowiskowym, który w pewnym stopniu naśladuje doświadczenie związane z oglądaniem profesjonalnego wydarzenia sportowego. Różnica polega jednak na tym, że wydarzenie fizyczne zastępuje się graczami rywalizującymi ze sobą w grach wideo. Również i tu mamy amatorów, profesjonalistów, którzy działają solo lub też w zespołach. Biorą udział w turniejach, ligach, mistrzostwach.

Takie sport elektroniczny dostępny jest w zasadzie od lat 80. czy 90. Jednak jego gwałtowny rozwój nastąpił w ostatnich latach, gdyż za sprawą serwisów wideo, zwłaszcza streamingowych, widzowie z całego świata mogą śledzić wydarzenia dziejące się podczas rozgrywek. Coraz większa popularność sprawiła, że dziś e-sport postrzega się już zupełnie inaczej, a związane z nim pieniądze sprawiają, że coraz więcej firm chce być kojarzona z takimi rozgrywkami. Doszło nawet do tego, że firmy hazardowe oferują nam zakłady związane z e-sportem. Można zatem wejść na stronę Kasyno Analyzer i dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Obejmuje to przede wszystkim firmy bukmacherskie, które pozwalają na obstawianie zakładów związanych właśnie z e-sportowymi ligami oraz turniejami.

Ile jest to wszystko warte?

Rozwój serwisów wideo sprawił, że coraz więcej osób chętniej sięga po e-sport. Mowa tu jedynie o widzach, gdyż mnóstwo graczy amatorsko grywa w różne produkcje. Kiedyś nagrody w turniejach były dość niskie, gdyż zainteresowanie sponsorów było znikome. Dziś miliony widzów mogą obejrzeć jeden mecz, a wielu młodych ludzi woli oglądać mecze w grach wideo niż piłkę nożną. Z dostępnych nam informacji wynika, że w 2022 roku światowy rynek e-sportu wyceniono na około 1,38 miliarda dolarów. Z kolei na 2025 roku przewidywano już kwotę bliższą 2 miliardom! Przede wszystkim związane jest to z coraz większym udziałem sponsoringu i reklam. W 2021 roku ogólne przychody tylko z samego sponsoringu i reklam wyceniono na 641 mln dolarów. Już same prawa medialne zbliżały się wtedy do 200 mln. Z danych statystycznych wynika, że liczba widzów przekroczyła 500 mln, więc mowa o bardzo wielkim targecie reklamowym.

Na krajowym podwórku w 2021 roku wartość sponsoringu oszacowana była na blisko 32 mln złotych. W porównaniu do wielu rynków nie są to wielkie sumy, ale na tej samej zasadzie można porównać, ile warta jest piłkarska Ekstraklasa w stosunku do angielskiej Premier League. Także porównując poprzednie lata, zauważyć możemy, że z roku na rok rosną te liczby, a zainteresowanie widzów w Polsce bije rekordy. Świetnym tego przykładem są coroczne kolejki przed IEM w Katowicach, gdzie ludzie czekają godzinami, by wejść do Spodka i oglądać mecze e-sportowe. Młodzi ludzie oglądają swoich idoli i uczą się tego, jak być lepszymi w swoich ulubionych grach. A to może być w świetny sposób wykorzystywane do zarabiania pieniędzy.

Czy da się na tym zarobić?

Oczywiście odkładamy na bok kwestie zarobków graczy, gdyż ci są w stanie nawet na streamingach na YT czy Twitchu zarabiać spore kwoty. Bardziej nam chodzi o to, czy ktoś z boku zechce zainwestować w gracza, zespół, aby na tym zyskiwać. Przecież można z jednej strony założyć własny zespół, który będzie dzielił się z nami zyskami. Z drugiej strony można nawiązać współpracę na zasadzie sponsoringu, gdzie można zyskiwać na różne sposoby. Oczywiście da się obecnie wymienić 2 rodzaje zysków:

1. Pieniężny – celem jest zarobienie na sponsoringu, gdzie nasz zespół wygrywa, generuje sprzedaż naszych produktów.
2. Medialny – tu bardziej chodzi nam o rozpoznawalność marki. Gracze mogą mieć na koszulkach nasze logo, wyświetlać się będzie ono podczas transmisji.

Działa tu w zasadzie ten sam schemat jak w przypadku innych wydarzeń sportowych. Zyskiwać na tym mogą obie strony. Skoro w 2021 roku wydano na sponsoring ponad 600 mln dolarów, to tylko pokazuje, że wiele firm coraz bardziej aktywnie działa w świece e-sportowym. Kwoty oczywiście się różnią, gdyż mamy do czynienia z różnym prestiżem rozgrywek, gier. Jeśli ktoś chce wejść do świata e-sportu, ale nie jest pewien rezultatów, ma mniejszy budżet reklamowy, może zacząć od mniejszych wydarzeń. Później zaś otrzyma podsumowanie całej kampanii i dzięki temu będzie w stanie zdecydować, czy wycofuje się, stoi w miejscu czy rusza z większymi pieniędzmi.

Każda firma, prywatny sponsor, musi dokładnie sprawdzić, jak zainwestować w e-sport, czy jest to opłacalne. W związku z tym potrzebna jest strategia, jak i trzeba z góry określić cele. Jednym zależeć będzie na sukcesie własnej drużyny, zawodników, innym zaś na reklamowaniu swojej marki, produktów. Jedno jest pewne. To z roku na rok dynamicznie rosnąca branża, gdzie pieniądze grają coraz większą rolę. Warto zatem być na czasie, zaryzykować, aby potem nie żałować straconej szansy na sukces.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiezawodne pomysły na świąteczne prezenty dla dzieci
Następny artykułPort lotniczy w Babimoście z kolejnym rekordem!