A A+ A++

Na platformach społecznościowych można znaleźć profile kierowców-taksówkarzy, którzy nagrywają swoje przejazdy i dzielą się historiami ze swojej pracy. Często pasażerowie korzystający z taksówek są pod wpływem alkoholu i w trakcie podróży chcą wypić piwo czy coś mocniejszego. Czy picie alkoholu w aucie lub w taksówce jest dozwolone?

Najsłynniejszym tego typu filmem stało się viralowe wideo, na którym dwójka mężczyzn, wyraźnie pod wpływem alkoholu, wsiada do pojazdu prowadzonego przez kierującego z Ukrainy – zamierzają napić się piwa, gdy kierowca rzuca słynne już “piwko nie można”. Historia kończy się, niestety, atakiem jednego z mężczyzn na kierowcę, który zmuszony jest nawet użyć gazu w samoobronie. 

Co na picie alkoholu w aucie, szczególnie w taksówce, mówią przepisy?

Picie alkoholu w taksówce

Nic – w przepisach nie znajdziemy ani pół zdania o tym, czy pasażerowie samochodu, niezależnie od tego, czy jest taksówką czy autem prywatnym, mogą pić alkohol w aucie lub być pod jego wpływem. Według prawa to kierowca jest bowiem odpowiedzialny za bezpieczeństwo i porządek w pojeździe. Teoretycznie więc picie alkoholu w aucie, w tym taksówce, jest dozwolone, ale to dopiero połowa historii. Policjant może bowiem ukarać kierowcę, jeśli pasażerowie pod wpływem alkoholu wychylają się przez okno albo powodują inne niebezpieczne sytuacje. Auto zaparkowane w przestrzeni publicznej (gdzie spożywanie alkoholu jest zabronione – mandat 100 zł) też może być uznane za taką, jeśli na przykład pijący pasażerowie przez okna zakłócają porządek czy śmiecą.

Co do picia alkoholu w taksówce to, jak wspomnieliśmy, nie jest ono zabronione, jednak każda firma taksówkarska, a także właściciel czy kierowca pojazdu, mogą poprosić pasażerów o to, by nie spożywali napojów (nie tylko alkoholowych) i posiłków wewnątrz, a przynajmniej w czasie jazdy. Tego typu zapisy mogą pojawić się w regulaminie. Chodzi oczywiście o zapobieganie sytuacjom, w których dochodzi do zabrudzenia wnętrza auta. 

Picie alkoholu w aucie zależy więc tak naprawdę od tego, czy zgadza się na nie kierowca. To także kwestia zwykłej kultury osobistej – trudno robić coś wbrew kierowcy taksówki, który jest w pracy i wykonuje usługę na naszą rzecz.

Przewożenie pijanej osoby na motocyklu

Sytuacja jest inna w przypadku pr … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDo Łodzi wracają targi książki. Czy Bralczyk, Chmielarz i Apoleika sprowadzą tłumy?
Następny artykułZadanie matematyczne, które dzieci rozwiązują w kilka sekund. Dorośli mają z nim problem